Dupa un start echilibrat de partida, oaspetii au deschis scorul in minutul 3’14 prin Denes Varga, insa Steaua a reactionat foarte bine si a inscris de trei ori consecutiv incheiind repriza cu +2.

Campioana Romaniei a rezistat si in repriza a doua, continuand jocul bun din aparare. Marius Tic a parat aproape toate suturile fiind depasit o singura data de Marton Vamos care a finalizat un contraatac. A fost singurul gol inscris pana la pauza mare.

La reluarea partidei, FTC a egalat la primul atac prin Denes Varga (3-3), apoi dupa cateva minute echilibrate oaspetii au punctat de doua ori. Mai intai prin Nikola Jaksic care a inscris primul gol din cele 8 situatii de om in plus apoi prin Denes Varga, cu 2’10” inainte de pauza. Campioana Ungariei a trecut astfel la +2 inainte de ultima parte a meciului.

In sfertul 4 s-au inscris cele mai multe goluri. Alexandru Ghiban a marcat al 4 gol in poarta aparata de Andras Gardonyi dar oaspetii au replicat prin Stefan Mitrovic (din om in plus), Denes Varga (din penalty) si Younger. Ultimul gol al intalnirii a fost semnat de Marios Kapotsis cu 10 secunde inainte de fluierul final.

Liga Campionilor

Grupa A

Runda a 2-a

Vineri 2 noiembrie 2018

Steaua – Ferencvaros  6-9 (3-1, 0-1, 0-3, 3-4)

Steaua: Mihai Dragusin, Mihnea Gheorghe, Marinic Kragic 1, Tudor Fulea, Mihnea Chioveanu 1, Andrei Prioteasa 1, Marios Kapotsis 1, Istvan Szabo 1, Uros Cuckovic, Nikita Derevankin, Alexandru Ghiban 1, Dimitri Goanta, Marius Tic. Antrenor: Andrei Iosep

Ferencvaros: Andras Gardonyi, Tamas Sedlmayer, Mark Kallay 1, Zoltan Pohl, Marton Gyorgy Vamos 1, Toni Josef Nemet, Slobodan, Nikic, Nikola Jaksic 1, Aaron John Younger 1, Denes Andor Varga 4 (1 pen), Szilard Jansik, Stefan Mitrovic 1, Soma Vogel. Antrenor: Zoltan Varga

Arbitrii: Andrej Franulovic (CRO) si Carlos Ortega (ESP)

Superioritati numerice; Steaua 9/2 si FTC 10/2

Penalty-uri: FTC 1/1

Celelalte meciuri din grupa A a Ligii Campionilor se joacă sambata 3 noiembrie, dupa urmatorul program: