Campioana en-titre a început foarte bine jocul și a condus cu 2 la 0 dupa primul sfert si chiar 3-0 in a doua repriza. Orădenii au reactionat si au redus din diferenta prin golurile inscrise de Nikola Radjen si Mihnea Gheorghe (3-2) dar apoi nu au mai reusit sa depaseasca apararea ros-albastrilor care nu au mai primit gol timp de 19 minute. In schimb Steaua a punctat din nou prin Murisic, care cu o dubla a stabilit scorul dupa primele 16 minute de joc. Inainte de pauza mare, oaspetii au rămas si fără unul dintre jucatorii de bază, centrul Mihnea Chioveanu primind cartonasul rosu. Jucatorii lui Andrei Iosep au continuat seria de goluri si in a doua jumatatea, scorul ajungand sa fie 9 la 2 pentru Steaua. Mihnea Gheorghe a inscris ultimul gol al meciului cu 1’06 inainte de final.

Maine, tot de la ora 11.00, se va disputa meciul doi al finalei.

In București s-a jucat si primul meci al finalei pentru bronz. Dinamo a întrecut-o la limita pe Corona Sportul Studențesc cu 9-8. Alb-roşii au început mai bine si au condus cu 3-1, dar „studentii” au revenit şi au echilibrat jocul (3-3, 5-5, 6-6, 7-7). Gazdele s-au desprins in utlimul minut al reprizei a treia prin reusitele lui Cristian Calin si Tudor Fulea. In ultima parte a meciului, oaspetii au incercat o noau revenire si s-au apropiat la un gol dar apoi apararea lui Dinamo a rezistat pana la final. Tensiunea si-a spus cuvantul după ce s-a incheiat partida, jucătorii celor doua echipe fiind la un pas de o încăierare generală.

Maine va avea loc meciul cu numărul doi al finalei mici, tot de la ora 11.00.

Tot astazi, Bazinul Tolea Grintescu (Floreasca) a gazduit primul meci al confruntarii pentru locurile 5-6 dintre Rapid si  Amefa. Oaspetii s-au impus fara probleme cu 9 la 4. Meciul doi va avea loc peste o saptamana la Arad.

Tot astazi la Cluj s-a disputat primul joc al duelului pentru locurile 7-8: Poli a invins pe Crisul Oradea cu 7-5. Meciul doi va avea loc peste o saptamana la Oradea.