Alb-rosii au inscris primul gol al partidei prin Tudor Fulea, care a transformat un penalty, apoi jucatorii lui Andrei Iosep au punctat de trei ori consecutiv si au intrat cu doua goluri avantaj la prima pauza.

Contrar tuturor asteptarilor, campioana nu s-a desprins de adversari in urmatoarele reprize. Steaua a ratat multe ocazii in atac iar jocul s-a echilibrat treptat. In sfertul al doilea s-a inscris cate un gol de fiecare parte (2-4), iar partea a treia Steaua a marcat de doua ori fiind depasita o singura data in aparare (3-6). Ultimele 8 minute de joc au apartinut gazdelor care s-au apropiat la un gol pe tabela de marcaj, dupa reusitele lui Buica si Demeter (5-6). Muntenegreanul Nikola Murisic a inscris pentru 5-7, cu aproape 5 minute inainte de fluierul final, stabilind totodata si scorul intalnirii.

Meciul revanşă dintre cele doua rivale bucurestene va avea loc sâmbătă, de la ora 11,00, tot în bazinul Complexului din Şoseaua Ştefan cel Mare.

CSA Steaua conduce în clasament cu 51 puncte (17 partide), iar Dinamo ocupă locul 4, cu 33 puncte (17 j).