Spre deosebire de primul meci, oaspetii au fost cei care au inceput mai bine partida si dupa primele 4 minute de joc au condus cu 2 la 0 (goluri Fulea si Simion), apoi cu 3 la 1. Echipa antrenata de Andrei Iosep a echilibrat totusi jocul pana la pauza prin golurile marcate de Dorde Filipovic. Stelistii au continuat sa inscrie si in a doua repriză reusind sa se desprinda la patru goluri de adversari: Murisic, Ghiban, Busila si Radoi au facut ca scorul sa fie 7-3 la jumatatea meciului. In a doua jumatate, tot ros-albastrii au fost la conducerea jocului si au ajuns sa aiba un + 6 la ultima pauza, diferenta care s-a pastrat pana la finalul partidei. „Ieri am inceput foarte bine partida si am terminat prost, astazi am inceput foarte prost si am incheiat jocul mai bine, ceea ce este imbucurator. Jocul poate nu este inca la nivelul la care ne asteptam, dar speram ca pana la meciul cu CSM din tur, de aici de acasa, sa punem la punct toate detaliile” a spus dupa victoria de astazi, Alexandru Ghiban.

Cel mai bun marcator de la gazde a fost Nikola Murisic cu 3 goluri, in timp ce Tudor Fulea a punctat de doua ori pentru alb-rosii. „Am inceput jocul in forta, asa cum am terminat meciul de ieri, dar in repriza a doua au fost mai multe faze in care au fost mai multe greseli individuale si stelistii au profitat de acele momente si au fructificat ocaziile. Nu ne-am gandit ca steaua este echipa campioana, pur si simplu am jucat de la egal la egal dar experienta si-a spus cuvantul in aceste meciuri„, a afirmat dupa meci Tudor Fulea.

Tot in Capitala, dar la piscina Floreasca, Rapid a realizat dubla in fata echipei Poli Cluj: dupa 22 – 6 in primul meci, astazi formatia antrenata de Silviu Ceobanu a castigat cu 18-12.

Intr-un al meci din etapa a 5-a, la Arad, Amefa a castigat din nou in fata celor de la Crisul Oradea. Dupa 14-7 ieri, Amefa s-a impus astazi cu 14-8.