Jucatorii antrenati de Andrei Mateiasi si Bogdan Giuclea au inceput foarte bine partida. Au condus cu 2 la 0 (dubla Erik Ionescu) dupa primul sfert si 5 la 0 la pauza mare (3 goluri semnate de Andrei Neamtu).

Italienii au intrat in joc in a doua parte a meciului. Au recuperat mai intii din diferenta in actul al treilea in care au punctat de patru ori si au primit doua goluri (7-4) apoi au egalat in ultima repriza cu o dubla a lui Emanuel Verde si golul semnat de Matteo Bragantini (7-7). Pe finalul meciului Romania a scapat cu bine din doua situatii de inferioritate numerica, apoi a refacut diferenta de trei goluri de pe tabela de marcaj prin reusitele lui Erik Ionescu. Scor final 10-7 pentru Romania.

Cel mai bun marcator de la echipa noastra a fost Erik Ionescu cu 5 goluri. Au mai marcat Andrei Neamtu 4 goluri si Francesco Sachetti 1 gol.  De partea cealalta Emanuel Verde a marcat cinci goluri.

Vineri tricolorii mici vor disputa doua partide: cu Malta (ora 14.00) si cu Slovenia (ora 21.30)

În primul meci din grupa, Grecia a invins categoric Ucraina cu 31 la 4. Tot in grupa B, Slovenia – Malta 11-7.

Programul meciurilor din grupa B:

Prima zi (28 martie)

UCRAINA-GRECIA 4-31 (1-5, 1-10, 1-9, 1-7)

ROMANIA-ITALIA 10-7  (2-0, 3-0, 2-4, 3-3)

Romania: David Dumitru, Francesco Sachetti 1, Patrik Dumitru, Alexandru Popovici, Erik Ionescu 5, Tommaso Insinna, Vlad Gherghe, Richard Orsos, Alexandru Teodorescu, Andrei Neamtu 4, Horia Nazarie, Andrei Armean, Denis Paldiciuc Rusu. Antrenor: Andrei Mateiasi

Italia: Lorenzo Lindstrom, Lorenzo Dellacasa, Matteo Bragantini, Riccardo Cammarota, Cesare Mancini, Emanuel Verde 5, Ernesto Serino, Luca Provenziani 1, Giacomo Cesarò, Alessandro Agnolet, Andrea Urbinati, Simone Russo, Raffaele Giannotti. Antrenor: Massimo Tafuro

Superioritati numerice: Romania 6/2 si Italia 8/2

Penalty -uri: Romania 1/1 si Italia 1/1

Nota: In min 0’30” Raffaelle Gannotti a fost eliminat pentru brutalitate

SLOVENIA-MALTA 12-8 (2-1, 2-1, 6-3, 2-3)

Clasament: 1. Grecia 3p; 2. Slovenia 3p; 3. Romania 3p; 4. Italia op; 5. Malta op; 6. Ucraina op.