Jucatorii lui Dejan Stanojevic au inceput mai slab partida si s-au vazut condusi in primul sfert cu 2-0, 3-1 si 4-2. Echipa noastra a reusit insa de fiecare data sa se apropie la un gol de adversari, diferenta care s-a pastrat si la prima pauza (3-4). La reluarea intalnirii, tricolorii au inceput sa controleze jocul si au punctat de trei ori consecutiv. Cosmin Radu a adus egalarea pe tabela de marcaj , Andrei Busila a adus echipa pentru prima data in avantaj pentru ca Tiberiu Negrean sa dubleze avantajul (4-6), diferenta pastrandu-se pana pauza mare (6-8). Romania reuseste chiar sa aiba trei goluri in fata slovacilor, la inceputul sfertului trei, cand Tiberiu Negrean a punctat din nou. Avantajul nu s-a pastrat insa pentru mult timp, Slovacia reusind in 20 e secunde sa se apropie din nou la un singur gol de tricolori. La urmatorul atac, Alexandru Ghiban fructifica o superioritate numerica, insa repriza se incheie cu un gol al slovacului Balaz (9-10). Romania a inceput ultima repriza cu doua goluri marcate de Alexandru Ghiban si Tiberiu Negrean (al 6-a lea sau gol din partida de astazi), replica Slovaciei venind prin Famera, din om in plus. Cu un minut inainte de fluierul final, Cosmin Radu inscrie pentru 13 la 10, insa jucatorul Sportului Stuentesc, Martin Kolarik, transforma un penaltu si stabileste scorul final, 11-13.

Cosmin Radu (Romania): „Am jucat un pic mai slab in prima repriza dar upa aceea am inceput sa crestem in joc. O victorie este intotdeauna o victorie, chiar aca am avut pe parcursul meciului si ceva greseli”

Slovacia – Romania 11-13 (4-3, 2-5, 3-2, 2-3)

Slovacia: Kozmer, Famera 2, Zatovic 1, Furman, Durik, Balaz 2, Seman 2, Tkac 2, Uradnik 1,  I. Szabo, Kolarik 1,  Bruder, Hruska. Antrenor: Esteller Serrahima

Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 3, Tiberiu Negrean 6, Mihnea Gheorghe, Nicolae Oanta, Andrei Busila 1, Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu 1, Dimitri Goanta, Roland Szabo, Alexandru Ghiban  2, Alex Popoviciu, Marius Tic
Antrenor : Stanojevic

Arbitrii: Radaslaw KORYZNA (POL) si Henk SMIT (NED)

Superioritati numerice: Slovacia 3/10  si Romania 4/12

Penalty-uri: Slovacia 1/1 si Romania 1/1

Eliminat cu drept de inlocuire in repriza a treia  Zatovic (S).

Au acumulat trei eliminari in repriza a 4-a: Durik (S), Goanta (R) si Ghiban (R).