A fost din nou un meci dificil pentru tricolori, care s-au vazut condusi cu 3 la 0, Dimitri Goanta stabilind scorul primului sfert cu 1’40 inainte de pauza. Echipa anoastra a revenit pe tabela de marcaj in sfertul doi prin reusita lui MIhnea Gheorghe din om in plus si dubla lui Tiberiu Negrean (4-4), golgheterul competitiei alaturi de francezul  Crousillat (16 goluri).

Echilibrul se mentine si in a doua jumatate a intalnirii. In repriza a treia jucatorii lui Dejan Stanojevic au trecut in avantaj de trei ori dar de fiecare data rusii au egalat. In ultima parte echipa lui Shagaev preia conducerea prin reusita lui  Khalturin, dar cu 2’ inainte de fluierul final Daniel Teohari rinscrie pentru 8-8 si duce Romania in sferturile de finala. Baietii nostrii joaca meciul decisiv pentru Rio impotriva Italiei, dupa ce gazdele au invins pe Germania cu 12-6 si au incheiat grupa B pe primul loc. Partida se va disputa vineri, 8 aprilie, de la ora 20.30.

Rusia – Romania 8-8 (3-1, 1-3, 3-3, 1-1)
Rusia:Fedotov, Giniiatov 1,  Odintsov, 1 Merkulov, 1 Kharkov, Krasnov 2, Khalturin 3, Balakirev, Bychkov, Kholod, Lisunov, Magomaev, Korneev. Antrenor: Shagaev
Romania: Dragos Stoenescu, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 2, Mihnea Gheorghe 2, Nicolae Oanta, Andrei Busila, Daniel Teohari 1, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta 3, Roland Szabo, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Marius Tic Antrenor: Stanojevic

Arbitrii: Gernat Haentschel (Germania) si Georgios Stavridis (Grecia)

Superioritati numerice: Rusia 2/4 si Romania 3/7.0.