Nationala Romaniei a inceput greu meciul si s-a vazut condusa de adversari cu 6 la 1 la inceputul reprizei a doua. Tricolorii mici au revenit insa spectaculos si dupa o serie de 7 goluri consecutive au preluat conducerea jocului.  Inainte de pauza mare Slovacia avea un gol avantaj (6-5), iar la reluarea jocului Gergelyfi, cu o dubla si Sfarle au adus Romania la doua goluri in fata adversarilor. Inainte de ultima parte a intalnirii, poloistii antrenati de Viorel Rus si Ionut Cismaru conduceau cu trei goluri (8-11), repriza a patra fiind cea mai echilibrata, cele doua formatii inscriind cate doua goluri fiecare. Cu aceasta victorie, Romania s-a instalat pe primul loc in clasamentul subgrupei A2, cu 6 puncte. In urmatorul meci,  va intalni  , partida fiind programata de la ora 19.00. Primul loc din grupa ii trimite direct pe tricolori in semifinalele turneului de calificare, ceea ce inseamna automat si calificarea la Campionatul European.

Slovacia – Romania 11-13 (4-1, 2-4, 2-6, 2-2)

Slovacia: Hetlerovic Dusan, Dily Juraj 3, Martanovic Robert 1, Hrivnak Martin 1, Haluska Erik, Tkac Patrik 1, Tkac Maros 1, Tkac Marek 4, Meclar Jakub, Stanga Samuel, Dekany Matej, Biben Martin,Veternik Daniel

Romania: Marius Tic, Tudor Neagu 1, Mircea Mihai1, Robert Gergelyfi 2, Istvan Szabo,  Buica 2, Vlad Dragomirescu 2, Cristian Calin, Bogdan Paleacu 1, Marian Constantin 2, Alexandru Sfarle 1, Novac Nichita. Catalin Vochin. Antrenor: Viorel Rus

Turneu de calificare CE, , 7-11 mai 2014

Programul si rezultatele meciurilor

Prima runda, 7 mai 2014

A1 Grecia – Marea Britanie 17-4  (4-1, 3-0, 3-0, 7-3)

A2 Romania – Israel 18-4 (5-0, 6-0, 4-3, 3-1)

A2 Ucraina – Slovacia 6-13 (2-4, 0-4, 3-2, 1-3)

Runda a 2-a, 8 mai 2014

Slovacia – Romania 11-13 (4-1, 2-4, 2-6, 2-2)

A2 Israel – Ucraina  4-27  (2-7, 0-6, 1-8, 1-6)

A1 Malta- Marea Britanie 6-6 (1-0, 2-5, 0-1, 3-0)

Runda a 3-a, 8 mai 2014

18:00 A2 Romania – Ucraina

19:30 A1 Grecia – Malta

21:00 A2 Slovacia – Israel

Primele 4 echipe din grupa principala obtin biletele pentru turneul final al Campionatului European, care se va desfasura în perioada 24-31 august la Tbilisi (). La europene sunt calificate direct primele 7 clasate de la Europenele disputate in 2013, in Malta: Muntenegru, , Ungaria, , Rusia,  si Georgia, in calitate de organizatoare.