Romania a fost invinsa cu 12-7 de Rusia in ultimul meci din grupa D de la Campionatul European de la Barcelona si incheie seria pe locul 3. Mai departe tricolorii vor intalni echipa de pe locul doi din grupa B: Spania sau Muntenegru.

Jucatorii lui Dejan Stanojevic au avut un start perfect de partida. Au condus cu 2 la 0 in primul sfert si 3 la 1 dupa 8 minute de joc. Tiberiu Negrean a punctat pentru 4 la 1 la inceputul reprizei a doua si jocul parea ca se inclina in favoarea echipei noastre. Rusia a reusit insa sa revina in joc si a egalat la 4, si chiar a preluat conducerea dupa golul lui Lizunov (5-4). La pauza scorul avea sa fie insa egal 5-5, Alexandru Ghiban reusind sa fructifice o superioritate numerica pentru tricolori.

Echilibrul s-a pastrat si in sfertul al treilea timp de sapte minute: cu un minut inainte de pauza, Rusia a punctat prin Nagaev, apoi pe contraatac, cu o secunda inainte de pauza Kholod inscrie pentru 8-6.

Rusii au continuat sa inscrie si in ultima parte a meciului: Andryoukov si Merkulov duc scorul la 10-6 pana la reusita lui Oanta, apoi Lizunov si Kholod stabilesc scorul final.

Campionatul European – Barcelona 2018

Ziua a 3-a, 20 iulie 2018

Grupa D

Rusia – Romania 12-7 (1-3, 4-2, 3-1, 4-1)

Rusia: Fedotov, Suchkov, Andryukov 1, Dereviankin, Koptsev, Kharkov, Merkulov 5 (1 pen), Nagaev 1, Bychkov, Kholod 2, Lisunov 3, Shepelev, Statsenko. Antrenor. Evstgineev

Romania: Marius Tic, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 1, Mihnea Gheorghe 1, Tudor Fulea, Vlad Georgescu, Andrei Prioteasa, Mihnea Chioveanu, Robert Gergelyfi 1, Nicolae Oanta 1, Alexandru Ghiban 2, Victor Antipa, Serban Abrudan. Antrenor: Dejan Stanojevic

Arbitrii: Matan SCHWARTZ Matan si Radoslaw KORYZNA (POL)

Superioritati numerice: Rusia 7/4 si Romania 9/3

Penalty-uri: Rusia 2/1

Nota: in min 6.12 din repriza a IV, Alexandru Ghiban a fost eliminat pentru trei faulturi. In min 2’21 din repriza a IV, Dereviakin a fost eliminat pentru trei faulturi.