Meciul a avut inceput echilibrat primul gol fiind marcat de echipa noastra, prin Alexandru Ghiban, dupa 4 minute de la startul jocului. Gazdele au reactionat insa imediat si au punctat la urmatorul atac prin Martin Kolarik, pentru ca Uradnik sa aduca Slovacia in avantaj. Mihnea Chioveanu inscrie pentru 2 la 2, dar Bielik il invinge inca o data pe Marius Tic si stabileste scorul dupa prima repriza (3-2).

In repriza a doua Slovacia  reuseste sa se distanteze chiar la trei goluri (5-2), dar jucatorii lui Dejan Stanojevic revin la un pas de adversari pana la pauza mare, prin reusitele lui Ghiban si Oanta (5-4).

La reluarea partidei, jocul a continuat sa fie echilibrat inscriindu-se abia dupa 5 minute din repriza a treia.  Mitruk a marcat golul 6 pentru Slovacia, in timp ce tricolorii au inscris cu 8 secunde inainte de pauza, prin Nicolae Oanta (6-5).

In ultimele 8 minute ale intalnirii, Slovacia a reusit sa isi pastreze avantajul minim de pe tabela de marcaj, dupa ce niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa inscrie. Scorul final a ramas 6-5 pentru Slovacia, care ramane astfel pe locul doi in Grupa A.

În celălalt meci al zilei, Serbia, campioana olimpică, mondială și europeană, a invins-o categoric pe Germania cu 20-3.

În clasament, Serbia este lider cu 14 puncte, fiind si calificată la turneul Super Final 2017. Pe doi se află Slovacia, cu 8 puncte, urmata de România, 4 puncte si Germania, 4 puncte.

In ultima etapa a preliminariilor, programata pe 11 aprilie, Romania va intalni la Bucuresti  pe Germania.

Dejan Stanojevic: „Slovacia a fost mai buna astazi, si-a dorit mai mult victoria și a meritat la final să se impuna. A fost un duel interesant. Practic echipa care a facut mai putine greseli a castigat. Daca acest meci este o imagine fidelă a potentialului echipei noastre, va trebui să ne gândim la viitor si sa imbunatatim treptat lucrurile”