La debutul in preliminariile Ligii Mondiale, poloistii tricolori au fost invinsi categoric de Serbia, scor 12 – 3, intr-un meci disputat in aceasta seara la Zrenjanin.

Campioana olimpica a inceput in forta jocul si dupa primul sfert a condus cu 4 la 1 si a marit avantajul pana la pauza mare cu alte doua goluri dupa o repriza in care tricolorii au trecut pe langa dupa ce au ratat de trei ori superioritatile numerice.

Nici in a doua jumatate a meciului jocul nu s-a schimbat: gazdele au punctat de sase ori si au primit doar doua goluri, Romania ratand alte cateva situatii de om in plus.

Sarbii au jucat doar in 12 oameni dupa ce Milan Aleksić s-a imbolnavit iar antrenorul Dejan Savic nu a mai avut timp sa-l inlocuiasca cu un al jucator.

Romania va disputa urmatorul meci in Liga Mondiala anul viitor, tot in deplasare, cu Muntenegru, la data de 16 ianuarie.