Romania a pierdut categoric primul meci oficial din 2018. Cu multi jucatori tineri in echipa, nationala de seniori a fost invinsa in deplasare de Muntenegru cu 13 la 2

Formatia antrenata de sirbul Dejan Stanojevic a stat aproape de adversari doar in primul sfert. Tricolorii au trecut de cateva ori pe langa gol in atac, in timp ce in aparare Marius Tic a blocat suturile mutenegrenilor care au punctat totusi o data, prin  Čučković.

Romania nu a reusit sa marcheze nici in a doua repriza, in schimb jucatorii lui Vladimir Gojkovic au inscris de doua ori stabilind scorul la pauza mare (3-0).

La reluarea partidei muntenegrenii s-au desprins decisiv, scorul ajungand chiar la 6- 0 pe tabela de marcaj. In partea a doua a reprizei a treia, Alexandru Ghiban a reusit sa inscrie primul gol al nationalei noastre apoi Vlad Georgescu pe contraatac a stabilit scorul inainte de ultima repriza.

Muntenegru a dominat categoric ultimele 8 minute de joc marcand  nu mai putin de sapte goluri fara sa primeasca vreunul. Scor final 13-2.

Romania va disputa urmatorul meci pe 12 februarie, la Oradea, cu Serbia. In tur, Serbia s-a impus cu 12-3.