Tricolorii au invins Rusia cu 11 la 10 si s-au calificat in optimile de finala ale competitiei de la Budapesta.

Pe reprize scorul a fost 3-3, 3-2, 2-0, 3-5

Au marcat pentru Romania au marcat Mihnea Gheorghe 4 goluri, Cosmin Radu si Andrei Prioteasa cate 2 goluri, Vlad Georgescu, Tudor Fulea si Alexandru Ghiban cate un gol.

Echipa noastra a controlat prima parte a partidei la jumatatea meciului avand avantaj minim pe tabela de marcaj (6-5) apoi a rezistat presiunii puse de echipa lui Evstigneev. Inainte de ultima parte a meciului, echipa noastra a avut un avantaj de trei goluri (8-5), Andrei Prioteasa si Mihnea Gheorghe inscriind cele doua goluri din sfertul trei.

Ultima repriza a apartinut rusilor, care au reusit sa se apropie de tricolori prin reusitele lui Kharkov si Bychkov, dar acelasi Mihnea Gheorghe a refacut diferenta de doua goluri. Rusia a mai revenit o data (9-8) insa golurile lui Vlad Georgescu (din penalty) si Andrei Prioteasa au asigurat victoria Romaniei. Rezultat final 11-10 si Romania termina pe pozitia a treia in grupa indiferent de ce va face Olanda in meciul cu Serbia. Batavii au nevoie de cel putin un punct pentru a merge in optimi si de a participa la turneul preolimpic.

In optimi Romania va intalni Grecia, ocupanta locului doi din grupa D.