Echipa noastra a avut un inceput slab de meci cu doua goluri primite intr-un minut si 7 secunde, ambele semnate de Kudaba. Romania a revenit insa pe tabela de marcaj pana la finalul primelor 8 minute de joc si a incheiat la egalitate 2-2. Apoi, in repriza a doua, chiar a trecut la conducerea jocului de doua ori (3-2 si 4-3). Canada a reactionat insa imediat si pana la pauza mare a trecut din nou la conducere, chiar cu un avantaj de doua goluri (7-5). In partea a doua a partidei, Dejan Stanojevic il trimite in poarta pe Marius Tic in locul lui Dragos Stoenescu, dar la prima faza primeste gol si Canada se duce la trei goluri in fata tricolorilor (8-5). Echipa lui Pino Porzio isi pastreaza un avantaj de doua goluri pana spre finalul reprizei a treia (min. 1′ 37″ era 10-8). Din acel moment apararea noastra nu a mai fost depasita. Scorul inainte de ultima repriza a fost stabilit de Nicolae Oanta care inscrie din om in plus (10-9), in timp ce in ultima parte a meciului, cu 1’53 inainte de fluierul final Daniel Teohari inscrie golul egalizator. Romania a trecut chiar pe langa victorie dupa ce a avut ultimul atac si chiar o superioritate numerica pe care nu a reusit insa sa o concretizeze. S-a terminat 10-10 si pentru tricolori urmeaza meciul decisiv cu Rusia pentru intrarea in sferturile de finala.

Canada – Romania  10-10 (2-2, 5-3, 3-4, 0-1)

Canada:Aleksic, Kudaba 3, Vikalo, Costantin Bicari 1, Boyd 5, Robinson, Lapins, Graham, Radojcic, Conway, Torakis 1, McElroy, Randall Antrenor:: G. Porzio

Romania: ragos Stoenescu, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 3, Mihnea Gheorghe 2, Nicolae Oanta 1, Andrei Busila, Daniel Teohari 2, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanta 1, Roland  Szabo, Alexandru Ghiban, Alex Popoviciu, Marius Tic
Antrenor: Stanojevic

Arbitrii: Georgios Stavridis (Grecia) si Sergio Galindo (Spania)

Superioritati numerice:  Canada 2/5 si Romania 5/10.