Naționala României a suferit o infrangere categorica in primul meci din grupa D a preliminariilor Ligii Mondiale / Europa Cup.

Tricolorii au cedat, la Sibenik, in fata Croatiei, campioana mondiala, cu 4-17.

Este cea mai dura infrangere a Romaniei din ultimii ani in fata croatilor. In 2009, la Campionatul Mondial de la Roma, Croatia invingea Romania cu 7-5 in sferturile de finala. La Campionatul European de la Zagreb, in meciul din grupa, Croatia s-a impus cu 13-7. La Europenele de la Eindhoven din 2012, Croatia a castigat in primul joc din grupa cu 10-7, apoi tricolorii si-au luat revansa in meciul de clasament impunandu-se la penalty-uri cu 16-15. A fost a 3-a si ultima victorie a Romaniei in fata Croatiei.

Pentru ca nationala inca nu are un antrenor, la partida de la Sibenik pe banca tehnica a stat antrenorul federal, Cristian Iordache.

In Croatia au fost deplasarea doar 12 jucatori, Alexandru Ghiban si Mihnea Gheorghe fiind accidentati

Din grupa D, mai face parte Serbia, campioana olimpica si europeana. Romania o va intalni  in acest an, acasa, la data de 13 noiembrie.

Pe 29 ianuarie 2019 este programat returul cu Croatia, la noi in tara, pentru ca ultimul joc al tricolorilor sa se dispute in Serbia pe 19 februarie.

World League/Europa Cup

Preliminarii – Grupa D

1 etapa – 23 octombrie 2018

Croatia – Romania  17-4 (4-1, 5-1, 2-0, 6-2)

Croatia: Marko Bijač, Marko Macan, Loren Fatović 2, Luka Lončar, 1 Ante Visković 1, Marino Čagalj, Ante Vukičević 2, Andrija Bašić 3,  Lovre Miloš 2, Josip Vrlić 4, Anđelo Šetka 1, Hrvoje Benićn 1, Ivan Marcelić. Antrenor: Ivica Tucak

Romania: Marius Țic, Cosmin Radu, Tiberiu Negrean, Matei Lutescu, Tudor Fulea, Vlad Georgescu 2, Andrei Prioteasa, Mihnea Chioveanu 2, Robert Gergelyfi, Nicolae Oanta, Victor Antipa, Șerban Abrudan. Antrenor: Cristian Iordache

Arbitrii: Gabor Vogel  si Andrija Đurašković

Superioritati numerice: Croatia 5/12 si Romania 1/2

Penalty-uri: Croatia 2/2

Nota: In min 3’53” din repriza a doua Nicolae Oanta (Romania) a fost eliminat definitiv dupa ce a acumulat trei faulturi. In min 6’06” din repriza a patra Mihnea Chioveanu (Romania) a fost eliminat definitiv dupa ce a acumulat trei faulturi.

Astazi se mai joaca alte 4 meciuri in prima etapa din preliminariile Ligii Mondiala/Europei Cup

Grupa A

Malta – Rusia 5-18 (1-2, 2-5, 2-3, 0-8)

Grupa B

Spania – Grecia 5-7 (1-4, 1-2, 2-1, 1-0 )

Olanda – Ucraina 15-5 (2-0, 2-3, 5-1, 6-1)

Grupa C

Muntenegru – Italia 11-8 (2-3, 0-1, 4-2, 2-2; 3-0)

Maine, in grupa A, se disputa ultimul meci al rundei, la Szolnok, Ungaria  intalneste Germania.