Naţionala României a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Rotterdam, după ce a fost invinsă la scor de echipa Franţei cu scorul de 16-7, în meciul decisiv din Grupa B.

Tricolorii  erau obligaţi să câştige pentru a merge mai departe si au început foarte bine partida: au condus cu 2-0 prin reusitele lui Cosimin Radu si Levente Vancsik, dar apoi au primit 6 goluri consecutive şi speranţele au inceput sa se destrame. Scorul a luat proporţii în sfertul al treilea (13-4), iar in ultima fiecare echipa a punctat de trei ori fiecare.

Pentru echipa României au marcat Cosmin Radu (2 goluri), Vlad Dragomirescu (2), Bogdan Remeş, Tudor Fulea şi Levente Vancsik.

Golurile francezilor au fost reuşite de Mehdi Marzouki (4), Charles Canonne (3), Enzo Khasz (2), Ugo Crousillat (2), Pierre-Frederic Vanpeperstraete (2), Romain Marion Vernoux, Thomas Vernoux şi David Babic.

Astazi se mai joaca in  Grupa B: Rusia – Olanda şi Croaţia – Germania.

In clasament, Rusia ocupă primul loc, cu 7 puncte, urmată de Croaţia, 6 puncte, Olanda, 5 puncte, Franţa, 5 puncte, România, 3 puncte si Germania, 0 puncte.

Sferturile de finală sunt programate vineri, 19 februarie, semifinalele turneului în 20 februarie, iar finalele se joaca pe 21 februarie. Primele trei clasate se califică la JO de la Tokyo.