Campionatele Europene de la Barcelona, 16-28 iulie

SERBIA – SLOVACIA 13-5 (5-1, 3-3, 2-1, 3-0)

Serbia: B. Mitrovic, Mandic 2, V. Rasovic, Randjelovic 2, Mi. Cuk 2, D. Pijetlovic, Vico 1, Aleksic 2, Jaksic 2, F. Filipovic 2 (1 pen), Prlainovic, S. Mitrovic, G. Pijetlovic. Antrenor. Savic

Slovacia: Hoferica, Vidumansky, Zatovic, Uradnik 1, Durik 2, P. Tkac, Maros Tkac 1, Marek Tkac 1, Bielik, Caraj, Kolarik, Balaz, Laciak. Antrenor. Nizny

Arbitri: Paoletti (Ita) si Kikalishvili (Geo)

Superioritati numerice: Serbia 4/7, Slovacia 2/11.

Penalty-uri: Serbia 1/1

Serbia a obtinut a treia victorie in grupa D, 13-5 cu Slovacia si termina pe primul loc in serie calificandu-se direct in sferturile de finala ale competitiei. Campioana en-titre va intalni castigatoarea dintre ocupanta locului doi in grupa A si a treia clasata din grupa C. in care cel mai probabil adversare vor fi Ungaria si Olanda.

Jucatorii lui Dejan Savic au inceput tare meciul si au condus cu 5-0 dar Slovacia a ramas totusi in joc, reusind in sfertul al treilea sa se apropie la trei lungimi de adversari. Randjelovic si Cuk refac insa diferenta din startul partidei la ultima pauza, apoi in repriza a 4-a sarbii se distanteaza la 8 goluri, inscriind de trei ori fara sa primeasca gol.

Grupa A

GERMANIA-UNGARIA 4-4 (1-0, 0-1, 2-2, 1-1)

Germania: Schenkel, Reibel, Van der Bosch, Real 3 (1 pen), Preuss, Juengling, Zech, Schulz, M. Stamm 1, Strelezkji, Restovic, Eidner, Goetz. Antrenor: H. Stamm

Ungheria: S. Vogel, Angyal, K. Manhercz, Zalanki 1, Vamos, Mezei, D. Jansik, Ge. Kovacs, Erdelyi, Batori 1, Bedo 1, Pohl 1, V. Nagy. Antrenor. Marcz

Arbitri: Mercier (Fra) si Rakovic (Srb)

Superioritati numerice: Germania 0/9, Ungaria 1/6.

Penalty-uri: Germania 1/1

Germania produce prima surpriza in cea de-a treia zi a turneului masculin de la Barcelona. Jucatorii pregatiti de Stamm au terminat la egalitate 4-4 cu Ungaria. Vicecampioana mondiala nu reuseste sa inscrie in primul sfert si se vede condusa dupa 8 minute de joc cu 1 la 0. Abia dupa 11 minute de joc Zalanki reuseste primul gol pentru Ungaria, scorul la pauza mare fiind egal 1-1. Partida continua sa fie echilibrata si in a doua jumatate: Bedo isi aduce echipa in avantaj, Real egaleaza la doi, apoi Batori inscrie al treilea gol pentru Ungaria. Germania revine insa la conducere pe tabela de marcaj dupa reusitele lui Real siMarko Stamm, care inscrie pentru 4-3 cu 6’43’’ inainte de final. Ungaria gaseste golul egalizator prin  Pohl si trece pe langa victorie ratand o superioritate numerica. Se termina 4-4 si Ungaria incheie grupa pe locul doi gratie diferentei de goluri (0 Ungaria fata de -12 Germania).

Group C

TURCIA-OLANDA 5-22 (1-6, 1-5, 1-7, 2-4)

Turcia: Kil, Acar, Senemoglu, Kahraman, Biyik 1, Duzenli, Ergin, Turan, Sonmez 1, Ozbek 1, Yilmaz 2, Gurdenli, Ozdemir. Antrenor. Turunc

Olanda: Wagenaar, Van den Burg, Winkelhorst 1, Van der Horst 2, Van Ijperen 1 (pen), Lindhout 3, Gottemaker 3, M. Filipovic 2, Muller 2, Janssen 4, Koopman 2, Lucas 2, De Koff. Antrenor. Van Galen

Arbitrii: Wengenroth (Sui) si Santos (Por)

Superioritati numerice: Turcia 4/8, Olanda 5/9.

Penalty-uri: Olanda 1/1

Olanda se impune la scor in fata Turciei si isi asigura locul trei in grupa C; in optimi  e si assicura il terzo posto nel gruppo C: in optimi olandezii vor intalni Ungaria.

Grupa A

GEORGIA-ITALIA 2-14 (0-3, 1-3, 1-5, 0-3)

Georgia: Razmadze, Kavtaradze, Tsrepulia, Imnaishvili, Bitadze, Jelaca, Jakhaia, Baghaturia, Rurua 2 (1 pen), Gegelashvili, Magrakvelidze 1, Meskhi, Shubladze. Antrenor. Chomakhidze

Italia: Del Lungo, F. Di Fulvio 2 (1 pen.), Molina 2, Figlioli 2, Fondelli, Velotto 2, Renzuto 1, Gallo, N. Presciutti 2, Bodegas 2, Echenique, Bertoli 1, Nicosia. Antrenor. Campagna

Arbitri: Ivanovski (Mne) si Buch (Esp)

Superioritati numerice: Georgia 2/5, Italia 6/9.

Penalty-uri: Georgia 1/1, Italia 1/1.

Nota: eliminat Renzuto pentru brutalitate

Italia incheie hrupa A cu trei victorii dupa ce a trecut fara probleme de Georgia in partida din ziua a 3-a a turneului masculin. Italia merge direct in sferturile de finala si va intalni

Grupa D

RUSIA-ROMANIA 12-7 (1-3, 4-2, 3-1, 4-1)

Grupa B

MALTA-FRANTA 6-12 (0-3, 1-2, 3-3, 2-4)

Malta: Grixti, Gabarretta 1, Galea, Abela, Spiteri, M. Zammit 1, S. Camilleri 1, J. Camilleri, Plumpton 2, Cousin 1, Bugelli, D. Zammit, Tanti. Antrenor. Izzo

Franta: Garsau, Saudadier 1, Olivon 1, Bachelier, Khasz, Vernoux, Crousillat 4, Dino 1, Marion-Vernoux 1, Canonne, Vanpepestraete 2, Lepoint 1, Fontani. Antrenor. Vukanic

Arbitrii: Peris (Cro) si Dutilh-Dumas (Ned)

Superioritati numerice: Malta 4/13, Franta 4/10

Grupa C

CROATIA-GRECIA 11-7 (2-0, 5-4, 3-1, 1-2)

Croatia: Bijac, Macan 1, L. Fatovic, Loncar 1, Jokovic 1, Buljubasic, Vukicevic 3, Buslje, Milos, J. Vrlic, Setka 1, J. Garcia 4, Marcelic. Antrenor. Tucak

Grecia: Flegkas, Gennidounias 2, Skoumpakis, Nikolaidis, Fountoulis, Kapotsis 1, Dervisis 2, Argyropoulos, Mourikis, Kolomvos, Gounas 2, Vlachopoulos, Zerdevas. Antrenor. Vlachos

Arbitri: Naumov (Rus) si Adrian Alexandrescu (Rou)

Superioritati numerice: Croatia 6/10, Grecia 6/13

Croatia s-a impus in derby-ul grupei C, 11-7 contra Greciei si merge direct in sferturile competitiei acolo unde va intalni invingatoarea meciului dintre Romania si ocupanta locului 2 din grupa B.

Grupa B

MUNTENEGRU-SPANIA  7-7 (3-2, 2-1, 0-3, 2-1)

Muntenegru: Lazovic, Dr. Brguljan, Draskovic, M. Petkovic, Dj. Radovic 1, A. Radovic, M. Janovic 2, Djurdjic, A. Ivovic 4, Misic, Cuckovic, Spaic, Scepanovic. Antrenor. Gojkovic

Spania: Lopez Pinedo, Munarriz, Granados 1, De Toro, Minguell, Larumbe, S. Cabanas, F. Fernandez, Tahull 2, Perrone 2, Mallarach 1, A. Bustos 1, Lorrio. Antrenor. D. Martin

Arbitrii: Margeta (Slo) si Stavridis (Gre)

Superioritati numerice:. Muntenegru 2/8, Spania 4/10

Muntenegru si Spania au terminat la egalitate 7-7 ultimul meci din grupa B si ibericii termina grupa B pe primul loc calificandu-se direct in sferturi. Muntenegru ocupa locul doi in serie si va fi adversara Romaniei in urmatoarea partida programata duminica 22 iulie.