MUNTENEGRU-FRANTA  8-6 (3-1, 1-1, 2-2, 2-2)

Muntenegru: Lazovic, Dr. Brguljan, Draskovic 1, M. Petkovic, Dj. Radovic 1, A. Radovic 2, M. Janovic, Djurdjic, A. Ivovic 3, Misic, Cuckovic, Spaic 1, Scepanovic. Antrenor. Gojkovic

Franta: Garsau, Saudadier 1, Olivon, Bachelier 1, Khasz, Vernoux, Crousillat 3, Dino 1 (pen), Marion-Vernoux, Canonne, Vanpepestraete, Lepoint, Fontani. Antrenor. Vukanic

Arbitrii: Adrian Alexandrescu (Rou) si Toygarli (Tur)

Superioritati numerice: Muntenegru 2/10 si Franta 2/9.

Penalty-uri: Franta 1/1

Muntenegru a castigat prima partida a turneului masculin al Campionatului European de la Barcelona, 8-6 cu Franta. Jucatorii antrenati de Vladimir Gojkovic au condus cu 4-1(cu o dubla a lui Ivovic), dar francezii au reusit sa revina in joc si sa se apropie la un singur gol in repriza a treia (4-3), ratand alte doua sanse de a egala. Franta continua jocul bun si in ultima parte: Crousillat inscrie din superioritate numerica pentru 7-6 cu 1’55’’ inainte de finalul partidei insa Ivovic aduce linistea in tabara muntenegrenilor inscriind in dupa 30″ pentru 8-6 si stabilind scorul final al intalnirii.

Grupa D

RUSIA-SLOVACIA  12-6 (3-1, 2-1, 5-1, 2-3)

Rusia: Fedotov, Suchkov, Andryukov 4, Dereviankin, Koptsev, Kharkov, Merkulov 1, Nagaev 4, Bychkov, Kholod 2 (1 pen), Lisunov, Shepelev 1, Statsenko. Antrenor. Evstgineev

Slovacia: Hoferica, Vidumansky, Zatovic 1, Uradnik, Durik 1, P. Tkac, Maros Tkac, Marek Tkac 2, Bielik, Caraj 1, Kolarik 1, Balaz, Laciak. Antrenor. Nizny

Arbitrii: Paoletti (Ita) si Stavridis (Gre)

Superioritati numerice: Rusia 0/3 si Slovacia 2/10.

Penalty-uri: Rusia 1/1

Al doilea meci al zilei le-a adus fata in fata pe Rusia si Slovacia, adversarele tricolorilor din grupa D. Rusia a dominat partida de la inceput si s-a desprins decisiv dupa pauza mare (10-3), Slovacia reusind doar in ultima parte sa mai reduca din diferenta de pe tabela de marcaj.

Grupa C

TURCIA-GRECIA  1-27 (1-5, 0-7, 0-6, 0-9)

Turcia: Kil, Acar, Senemoglu, Kahraman, Biyik, Duzenli, Ergin, Turan, Sonmez 1, Ozbek, Yilmaz, Gurdenli, Ozdemir. Antrenor. Turunc

Grecia: Flegkas, Gennidounias, Skoumpakis, Nikolaidis, Fountoulis 6, Kapotsis 3, Dervisis 4, Argyropoulos 3, Mourikis 1, Kolomvos, Gounas 5, Vlachopoulos 5, Zerdevas. Antrenor. Vlachos

Arbitrii: Varkonyi (Hun) si Angileri (Mlt)

Superioritati numerice:  Turcia 0/2 si Grecia 3/4

Debut fara probleme pentru Grecia, care a surclasat Turcia impunandu-se la o diferenta de 26 de goluri. Formatia pregatita de Turunc a marcat un singur gol prin Sonmez.

Grupa A

GEORGIA-UNGARIA 5-12 (1-3, 2-2, 2-3, 0-4)

Georgia: Shubladze, Kavtaradze 1, Tsrepulia 2, Imnaishvili, Bitadze 1, Jelaca, Jakhaia, Baghaturia, Rurua 1, Gegelashvili, Magrakvelidze, Meskhi, Razmadze. Antrenor. Chomakhidze

Ungheria: V. Nagy, Angyal, K. Manhercz 1, Zalanki 2, Vamos 2, Mezei, D. Jansik, Ge. Kovacs 2, Erdelyi 1, Batori 3, Bedo 1, Pohl, S. Vogel. Antrenor. Marcz

Arbitrii: Margeta (Slo) si Santos (Por)

Superioritati numerice: Georgia 2/8 si Ungaria 5/7.

Penalty-uri: Georgia 0/1

Chiar daca Ungaria s-a impus la o diferenta de 7 goluri in fata Georgiei, rezultatul nu arata jocul bun practicat de Georgia in fata vicecampioanei mondiale. Echipa antrenata de Tamas Marcz si-a aratat superioritatea inca din primul sfert (1-3) dar a si dat posibilitatea adversarilor sa ramana in joc. Georgia se apropie la o lungime de adversari la inceputul reprizei a treia (4-5) gol Rurua din superioritate numerica, dar imediat Ungaria se distanteaza gratie golurilor semnate de Manhercz si Batori. Georgienii au cedat in ultima parte a meciului primind patru goluri fara sa mai inscrie vreunul si partida s-a incheiat cu victoria Ungariei cu 12-5.

Grupa C

CROATIA-OLANDA  15-8 (4-2, 3-1, 4-1, 4-4)

Croatia: Bijac, Macan, L. Fatovic 2, Loncar 1, Jokovic 3, Buljubasic, Vukicevic 4 (2 pen), Buslje, Milos, J. Vrlic 3, Setka 1, J. Garcia 1, Marcelic. Antrenor. Tucak

Olanda: Wagenaar, Van den Burg 1, Winkelhorst, Van der Horst, Van Ijperen, Lindhout 3 (1 pen.), Gottemaker, M. Filipovic 1, Muller 1, Janssen 1, Koopman, Lucas 1, De Koff. Antrenor. Van Galen

Arbitrii: Mercier (Fra) si Koryzna (Pol)

Superioritati numerice: Croatia 5/10, Olanda 2/10.

Penalty-uri: Croatia 2/2, Olanda 1/1

Una dintre favoritele la castigarea titlului european, Croatia a inceput cu dreptul turneul de la Barcelona. Jucatorii lui Tucak au trecut de Olanda cu 15 la 8 dupa un start foarte bun cu 4 goluri marcate in 4 minute, olandezii apropiindu-se la -2 pana la pauza. La jumatatea meciului Croatia a refacut diferenta de 4 goluri (7-3) marind avantajul in repriza a treia (10-3 si 11-4). In ultimul sfert croatii se relaxeaza si Olanda reuseste sa inscrie 4 goluri fara sa reuseasca insa sa mai reduca din diferenta de pe tabela de marcaj.

Grupa A

GERMANIA-ITALIA  1-16 (0-2, 0-4, 0-2, 1-6)

Germania: Schenkel, Reibel, Van der Bosch, Real, Preuss, Juengling, Zech 1, Schulz, M. Stamm, Strelezkji, Restovic, Eidner, Goetz. Antrenor: H. Stamm

Italia: Del Lungo, F. Di Fulvio 1 (pen), Molina 1, Figlioli 2 (1 pen), Fondelli 1, Velotto, Renzuto 2, Gallo 1, N. Presciutti 1, Bodegas 2, Echenique 2, Bertoli 1, Nicosia. Antrenor. Campagna

Arbitrii: Ivanovski (Mne) si Rakovic (Srb)

Superioritati numerice:  Germania 0/9, Italia 3/7.

Penalty-uri: Italia 2/2

Italia a castigat categoric disputa cu Germania, din grupa A a turneului final de la Barcelona. Jucatorii lui Sandro Campagna au facut o partida perfecta in aparare fiind depasiti o singura data cu 1’13 secunde inainte de finalul partidei.

Grupa D

SERBIA ROMANIA  11-5 (3-1, 3-1, 3-2,2-1)

Grupa B

MALTA-SPANIA 4-21 (1-4, 0-5, 2-8, 1-4)

Malta: Grixti, Gabarretta 1, Galea, Abela, Spiteri, M. Zammit 1, S. Camilleri 2, J. Camilleri, Plumpton, Cousin, Bugelli, D. Zammit, Tanti. Antrenor. Izzo

Spania: Lopez Pinedo, Munarriz 3, Granados 4 (1 pen.), De Toro 2, Minguell 2, Larumbe 1, S. Cabanas, F. Fernandez 1, Tahull 4, Perrone 2 (1 pen.), Mallarach 1, A. Bustos 1, Lorrio. Antrenor. D. Martin

Arbitrii: Naumov (Rus) si Kikalishvili (Geo)

Superioritati numerice: Malta 1/6, Spania 3/5.

Penalty-uri: Spania 2/2

Pentru cateva minute, dupa golul marcat de Gabarretta, Malta a sperat ca poate juca de la egal la egal cu Spania, dar echipa pregatita de David Martin a ridicat ritmul de joc si s-a impus fara probleme in primul sau joc de la europene.