Steaua şi-a revenit după eşecul de ieri cu CSM Digi Oradea si a aratat un joc mult mai solid in aparare. Asta i-a ajutat pe ros-albastrii sa treaca cu bine peste confruntarea de astazi. Stelistii au inceput bine jocul, cu Djordje Filipovic inscriind primul gol in timp ce oradenii au reusit egalarea prin Tiberiu Negrean dupa 4 minute de la startul partidei. Scorul reprizei avea sa fie 4 la 2 pentru echipa din Ghencea, care si-a pastrat avantajul de doua goluri pana la jumatatea intalnirii (6-4). La reluarea jocului Negrean a inscris pentru 6-5, ultimul moment de pe parcursul jocului in care oradenii s-au apropiat la un singur gol de adversari. Steaua si-a dublat avantajul inainte de ultima parte a derby-ului (10-6) si a reusit sa mentina distanta pana la final , cand s-a impus cu 11-7.

Steaua Bucuresti – CSM Digi Oradea 11-7 (4-2, 2-2, 4-2, 1-1)

Steaua: Mihai Dragusin, Djordje Filipovic 4, Petru Ianc 1, Nicolae Diaconu, Daniel Teohari 1, Andrei Busila 1, Nikola Murisic (suspendat), Ivan Krizman 1, Pavel Popescu, Alexandru Ghiban 2, Dimitri Goanta 1, Dragos Stoenescu. Antrenor: Andrei Iosep

CSM Digi: Gojko Pijetlovic, Szabo Roland, Tiberiu Negrean 4, Dusan Markovic, Mihnea Chioveanu, Alex Popoviciu 1, Ramiro Georgescu 1, Vojslav Cupic 1, Gheorghe Dunca, Mihnea Gheorghe, Bogdan Remes, Dorin Crețu, Viktor Kovats. Antrenor: Kadar Kalman

Arbitrii: Ferenc Toth si Mihai Balanescu

Superioritati numerice: Steaua 8/3  si CSM Digi 11/4