Echipa lui Silviu Ceobanu a reusit victoria dupa un meci dramatic cu multe rasturnari de scoruri. Bucurestenii au inceput foarte bine jocul si au condus cu 3 la 1 dupa primul sfert, pentru ca la inceputul reprizei a doua sa mareasca diferenta la trei goluri (1-4). Gazdele au mai punctat o data pana la pauza mare (2-4) si au reusit egalarea in sfertul al treilea (4-4 si 5-5). Ba chiar au trecut la conducerea jocului inainte de ultima repriza (6-5) pentru ca la reluarea jocului sa-si dubleze avantajul. Rapid insa nu a cedat si gratie dublei lui Tudor Dobre a trimis meciul la penalty-uri. La loviturile de departajare, doi dintre jucatorii lui Cristi Cosma au ratat in timp ce de la jucatorii Rapidului si-au stapanit mai bine nervii si au inscris toate loviturile de departajare. La finalul sezonului cel mai bun marcator de la Rapid a fost Alexandru Samson cu 49 de reusite , in timp ce pentru Amefa cele mai multe goluri le-a marcat Levente Vancsik (59)

Superliga Nationala

Finala pentru locul 5

Meciul 1,,duminica 15 mai
RAPID BUCURESTI – AMEFA ARAD 14-15 (2-3, 4-0, 1-4, 1-1, 6-7)

Meciul 2, duminica 22 mai

AMEFA ARAD – RAPID BUCURESTI 5-9 (2-3, 2-1, 1-2, 0-3)

AMEFA: Catalin Hodageu, L. Vancsik 1, Alex Baltean, Furj, Alex Pantazi,  Huber, Sergiu Palotas, Grama, Laza 1, Vatrai, Bordea 2, Samuila 1, A. Vidican. Antrenor: Cristi Cozma

Rapid: Marius Florea, Alexandru Albu, Ionut Tem 2, Silviu Patrascu 4,  Mihai Mircea, Cristian Tanase, Justin Simion, Rob Ditan Thomas 2, Dan Rujan, Eduard Lupu, Tudor Dobre, Alexandru Samson 1, Florin Ene. Antrenor: Silviu Ceobanu

Meciul 3, luni 23 mai

AMEFA ARAD – RAPID BUCURESTI 9-11 (1-3, 1-1, 4-1, 1-2; 2-4)

AMEFA: Catalin Hodageu, L. Vancsik (suspendat), Alex Baltean, Furj, Alex Pantazi,  Huber 2, Sergiu Palotas 2, Grama, Laza, Vatrai 3, Bordea, Samuila 2, A. Vidican. Antrenor: Cristi Cozma

Rapid: Marius Florea, Alexandru Albu 1, Ionut Tem 1, Silviu Patrascu 1,  Mihai Mircea, Cristian Tanase, Justin Simion 1, Rob Ditan Thomas, Dan Rujan 1, Eduard Lupu, Tudor Dobre 5, Alexandru Samson 1, Florin Ene. Antrenor: Silviu Ceobanu

Arbitrii: Cosmin Baidoc si Cristian Bacut

Lovituri de departajare: Vatrai (Amefa) 8-7; Ionut Tem (Rapid) 8-8; Alex Baltean (Amefa) ratat; Alexandru Albu (Rapid) 8-9; Paul Bordea (Amefa) ratat; Justin Simion (Rapid) 8-10; Mircea Samuila (Amefa) 9-10; Tudor Dobre (Rapid) 9-11.

Superioritati numerice: Amefa 14/4  si Rapid 6/2

Penalty-uri: Amefa  2/1 si Rapid 1/1