36 secunde, de atat mai avea nevoie Marseille, pentru a ramane lider cu maximum de puncte in campionatul francez. In etapa a 9-a din Pro A, Marseille s-a impiedicat in deplasarea de la Nice, incheiind partida la egalitate 14-14. Gazdele au condus cu 14 la 12 cu doua minute inainte de fluierul final insa Thibaut Simon cu o dubla a stabilit scorul final.

De rezultatul celor de la Marseille a profitat campioana en-titre. Montpellier s-a impus cu 17 la 7 in deplasarea de la Aix-en-Provence, echipa antrenata de Fabien Vasseur fiind condusa foarte bine din apa de Saudadier (5 goluri) si Peisson (4 goluri).

Intr-un alt meci din etapa a 9-a, Saint-Jean d’Angely a primit vizita celor de la Lille. Gazdele au obtinut prima victorie a sezonului dupa ce s-au impus la un singur gol in fata echipei lui Ladislau Balanov. Oaspetii au condus cu 4 la 3 dupa primul sfert, Saint-Jean d’Angely reusind sa intoarca rezultatul in favoarea ei pina la pauza mare (6-5). Al treilea sfert s-a incheiat la egalitate (8-8) castigatoarea fiind decisa in ultimul minut, cand Arnaud Barrière a punctat pentru 12-11.  Golgheterul campionatului, Robin Lindhout nu a marcat decat doua goluri pentru Lille in aceasta partida.