Meciul disputat aseara a inceput mai bine pentru formatia antrenata de Occhiello, care dupa primul sfert a condus cu 3 la 1, avantajul marindu-se in sfertul al doilea (6-3). Pana la pauza mare, Acquachiara a reusit sa echilibreze jocul si a egalat situatia pe tabela de marcaj (6-6) dar nu a putut mentine ritmul si in sfertul al treilea. Posillipo repeta scorul din primele opt minute de joc si face ca scorul sa fie 9 la 6 inainte de ultima repriza. Acquachiara nu a cedat si s-a apropiat la un gol de adversari (9-8) dar Posillipo a replicat imediat prin Saccoia si  Gallo, din superioritate numerica. Au mai ramas 5 minute de jucat din finala. Gitto si Perez au readus-o pe Acquachiara la un gol de adversari care au ramas fara fundasi in urma eliminarilor lui Foglio, Russo si Bertoli. Acquachiara are chiar ultimul atac:  Lanzoni trage la poarta cu 6 secunde inainte de final dar Negri, inchide poarta si Posillipo castiga finala.

ACQUACHIARA-POSILLIPO 10-11 (1-3, 5-3, 1-3, 3-2)

Carpisa Yamamay Acquachiara: Caprani, Perez 1, Rossi 1, Paskvalin 1, Scotti Galletta, Petkovic, Lanzoni 3, Marziali 1, S. Luongo 2, Valentino, Astarita, M.Gitto 1, Lamoglia. Antrenor. De Crescenzo

Posillipo: Negri, Dolce, Briganti, Foglio, Klikovac 2, Radovic 1, Renzuto 2, Gallo 2 (1 pen.), E.Russo, Bertoli 2, Mandolini, Saccoia 2, Caruso. Antrenor. Occhiello

Arbitrii: Koryzna (Pol) si Stavropoulos (Gre)

Superioritati  numerice: Acquachiara 17/9 , Posillipo 14 /6.  Paskvalin eliminat pentru joc violent in minutul 26’29’’.