Castigatoare a sezonului regulat, Szolnok a inceput cu dreptul play-offul, cu o victorie la sase goluri in fata ocupantei locului 4, Honvéd, scor 12 la 6. Formatia antrenata de Istvan Kovacs a dominat meciul de la un capat la altul. Daca la jumatatea meciului a avut un avantaj de doar 3 goluri (5-2), Szolnok si-a marit avantajul in sfertul al treilea, in care a inscris de sase ori si a primit doar doua goluri. Cu victoria asigurata, Szolnok nu a mai fortat in ultima parte in care au punctat o singura data, iar  oaspetii au inscris de doua ori.

In cealalta semifinala, Szeged, fara golgheterul echipei Marton Szivos, a cedat in deplasare la Eger cu 14 la 8. Primul sfert a fost unul echilibrat. Eger a inscris prima, Szeged a preluat apoi conducerea pentru ca apoi gazdele sa egaleze la inainte de prima pauza. Pina la jumatatea meciului Eger s-a distantat la doua goluri (8-6), si a marit diferenta in repriza a treia in care a inscris alte trei goluri fara sa primeasca vreunul. Eger a castigat si ultima repriza cu 3 la 2, incheiind astfel la sase goluri diferenta prima confruntare a semifinalei cu Szeged. Meciul doi dintre cele doua formatii este programat miercuri 23 Aprilie, pe terenul celor de la Szeged.

Favorita in meciul pentru locurile  5-8, Vasas a invins pe  Kaposvár, cu 12 la 5. Echipa internationalului roman, Andrei Busila, Debrecen, s-a impus si ea in partida cu BVSC cu 9 la 7. Andrei Busila si-a trecut  numele pe lista marcatorilor, inscriind un gol.

Rezultatele inregistrate in primele meciuri din play-offul campionatului Ungariei:

Locurile 1 – 4 (3 din 5)