Sâmbătă seara la Focşani, nationala feminina a dispus cu 14-13  de reprezentativa Germaniei, in prima mansa a barajului pentru Campionatul European din 2020.
Fetele antrenate de Nenciu Berttini si Andrei Mateiasi au jucat intr-o atmosfera de meci mare fiind sustinute de peste 400 de spectatori care au umplut tribunele bazinului olimpic.
Condusa cu 4 la 2 dupa primul sfert si 6-4 la jumatatea meciului, Romania a revenit in a doua jumatate si a reusit chiar sa treaca la conducere pe tabela de marcaj avand trei goluri in fata (13-10) cu 6 minute inainte de fluierul final.
Germania a egalat dupa trei minute dar jucatoarele noastre au replicat la urmatorul atac prin Xenia Bonca. Ea a inscris golul 14 al tricolorelor cand mai erau 2’52” din joc, avantajul minim fiind pastrat pana la fluierul final.
Szeghalmi Krisztina, cu 5 goluri, a fost cea mai buna marcatoare din echipa noastra. De partea cealalta Stiefel si Deike au inscris cate trei goluri.
Returul se va desfăşura în 26 octombrie la Duisburg.

Romania – Germania 14-13 (2:4, 4:4, 5:2, 3:3)

Romania: Szeghalmi 5, Pilica 3, Bonca 2, Toth 1, Laboncz 1, Mihaila 1, Serbanescu 1.

Germania: Stiefel 3, G. Deike 3, I. Dieke 2, Fry 2, Pannasch 1, Podsiadly 1, Krukenberg 1.