Liga Regionala a continuat la finalul saptamanii trecute cu doua noi runde. Vineri s-au jucat meciurile din runda a 9, cap de afis fiind duelul dintre Jadran Herceg Novi si Jug Dubrovnik. Formatia muntenegreanu nu a reusit sa incurce liderul la zi care a dominat partida de la un capat la altul impunandu-se cu 14 la 6.
Un meci mult mai echilibrat s-a disputat la Novi Sad, unde Mladost a onbtinut toate cele 3 puncte dupa victoria cu 11 la 9 in fata celor de la Vojvodina. Croatii sunt in lupta directa pentru locul 4 cu Partizan care a reusit sa invinga la Split pe Morcar cu 12 la 6. Dupa 9 etape cele doua echipe sunt la egalitate de puncte in clasament. lIntr-un alt meci, Primorje  a castigat categoric partida cu  Radnicki, la Kragujevac: scor 3-12. Nikola Dedovic si Gonzalo Echenique au fost cei mai buni marcatori de la croati, cu cate trei goluri fiecare.

Runda a 10-a a fost programata duminica. Partizan si Mladost si-au castigat intalnirile si continua sa fie la egalitate de puncte in clasament, 16. Partizan, a trecut de POSK, la Split, cu 14 la 7, in timp ce Mladost nu a avut probleme in meciul de la Kragujevac, cu Radnicki, unde s-a impus cu 10 la 5.

Intre timp, detinatoarea titlului, Primorje s-a impus la Novi Sad in fata celor de la Vojvodina. Oaspetii au avut insa de suferit la startul meciului fiind condusi dupa primul sfert cu 2 la 0. Au dominat insa urmatoarele doua sferturi in care nu au mai primit niciun gol impunandu-se la final cu 13 la 6. Adversara campioanei Romaniei din sferturile Euro Cup, Mornar a invins pe teren propriu pe Steaua Rosie Belgrad cu 13-10, Marino Cagalj fiind cel mai bun marcator al gazelor, cu 4 reusite. Divizia A1 din Liga Regionala intra in pauza de iarna si se va relua la finalul lunii ianuarie dupa Campionatele Europene de la Belgrad.

Regional league
Runda a 9-a

Vineri 20 Noiembrie:

OVK POSK (CRO) – Steaua Rosie Belgrad (SRB) 12-8 (5-2, 1-2, 2-2, 4-2)
POSK: Ante Corusic 4, Kresimir Butic 3, Ivan Bebic 2, Marin Delic, Marin Stipic, Ivica Prizmic.

Steaua Rosie: Aleksandar Andrejevic 4, Veljko Tankosic 3, Nemanja Bakic.

Jug CO Dubrovnik (CRO) –  Jadran Carine Herceg Novi (MNE) 14-6 (4-1, 3-1, 3-2, 4-2)
Jug: Felipe Perrone 5, Luka Loncar 4, Paulo Obradovic 2, Josip Vrlic 2, Marko Macan.

Jadran: Aleksa Ukropina, Vlado Popadic, Zeljko Kovacic, Nikola Moskov, Miroslav Randjic, Stefan Pjesivac.

Vojvodina Novi Sad (SRB) – HAVK Mladost Zagreb (CRO) 9-11 (3-3, 1-2, 3-5, 2-1)

Vojvodina: Dragoljub Rogac 3, Ivan Gvozdanovic 2, Mirel Catovic 2, Nikola Maric, Marko Trkulja.

Mladost: Luka Bukic 6, Marin Dasic 2, Ivan Milakovic, Andrija Basic, Marko Pavicic.

Mornar BS (CRO) – Partizan Raiffeisen Belgrad (SRB) 6-12 (1-3, 3-3, 1-2, 1-4)

Mornar: Maroje Gluhaic 2, Slavko Calic, Antonio Buha, Rino Buric, Antonio Duzevic.

Partizan: Nikola Jaksic 3, Djordje Lazic 2, Mateja Asanovic 2, Marko Manojlovic, Gavril Subotic, Radomir Drasovic, Drasko Gogov, Filip Radojevic.

VK Radnicki Kragujevac (SRB) – Primorje EB Rijeka (CRO) 3-12
Radnicki: Marko Martinic 2, Nenojsa Toholj.

Primorje: Nikola Dedovic 3, Gonzalo Echenique 3, Petar Muslim 2, Damir Buric, Nino Mudrazija, Ante Vukicevic, Miho Boskovic.

Runda a 10-a

Duminica, 22 Noiembrie:

Mornar BS (CRO) – Steaua Rosie Belgrad (SRB) 13-10 (2-2, 5-4, 4-3, 2-1)
Mornar: Marino Cagalj 4, Antun Goreta 3, Antonio Buha 2, Maroje Gluhaic, Dario Vrdoljak, Ante Viskovic, Antonio Duzevic.

Steaua Rosie: Aleksandar Andrejevic 4, Nemanja Bakic 2, Veljko Tankosic 2, Mihajlo Repanovic, Jasmin Kolasinac.

OVK POSK (CRO) – Partizan Raiffeisen Belgrad (SRB) 7-14 (1-4, 2-4, 2-4, 2-2)

POSK: Kresimir Butic 2, Ivica Prizmic, Ante Corusic, Boze Gadza, Lovro Roncevic, Marin Stipic.

Partizan: Marko Manojlovic 4, Nikola Jaksic 2, Marko Jankovic 2, Luuk Gielen, Dimitris Tigkas, Radomir Drasovic, Draso Gogov, Mateja Asanovic, Filip Radojevic.

Vojvodina Novi Sad (SRB) – Primorje EB Rijeka (CRO) 6-13 (2-0, 0-5, 0-5, 4-3)
Vojvodina: Boris Siman, Marko Porobic, Ivan Gvozdanovic, Mirel Catovic, Marko Trkulja, Dragoljub Rogac.

Primorje: Petar Muslim 2, Antonio Petrovic 2, Ivan Buljubasic 2, Duje Peros, Ante Vukicevic, Nikola Dedovic, Gonzalo Echenique, Andjelo Setka, Miho Boskovic.

VK Radnicki Kragujevac (SRB) – HAVK Mladost Zagreb (CRO) 5-10 (1-3, 1-1, 1-3, 2-3)
Radnicki: Marko Martinic 3, Djordje Lekic, Dusan Panajotovic.

Mladost: Marko Valecic 2, Fran Paskvalin 2, Luka Bukic, Ivan Milakovic, Marin Dasic, Andrija Basic, Marko Pavicic, Andrija Vlahovic.