OSC a castigat clar meciul de la Volgograd. Rusii au condus cu 3 la 1 la startul primului sfert dar oaspetii au marcat de patru ori consecutiv si au preluat conducerea cand mai erau 2’08 minute pana la prima pauza. Urmatoarele doua repriza au inceput tot cu un gol al celor de la Spartak, in timp ce OSC a raspuns mai intai cu o tripla in sfertul doi, apoi cu alte patru goluri marcate in sfertul al treilea (5-12). Diferenta de sapte goluri s-a pastrat pana la finalul meciului,  formatia maghiara impunandu-se cu 14 la 7.

Participanta la turneul Final Six din luna mai a acestui an, Brescia a trecut doar la doua goluri de rusii de la Sintez. Italienii ar fi putut obtine o victorie mult mai clara daca nu ar fi cedat teren in ultimul sfert. Au condus cu 3-0 in sfertul 1, 8-3 la startul repriei a 3-a si si-au pastrat avantajul de 5 goluri si in ultima repriza. A fost 11-6 cu 5:24 inainte de finalul partidei. Oaspetii au recuperat din diferenta cu trei goluri consecutive si pastreaza sanse pentru calificarea in grupe.

Jadran Herceg Novi s-a impus la limita in meciul de la Marseille, scor 6-7. Gazdele au avut initiativa in prima parte a jocului si au condus cu 4-3 la pauza mare, in timp ce muntenegrenii au  preluat conducerea in sfertul al treilea si au avut chiar doua goluri avans in ultima parte (5-7). Francezii au mai punctat o data la jumatatea ultimului sfert dar oaspetii au rezistat pana la final.

In ultimul duel din pla-off Steaua Rosie si sabadell au terminat la egalitate, scor 6-6,  la Belgrad. Sarbii nu au reusit sa punctat deloc in primele doua sferturi si jumatate  in timp ce spaniolii au reusit sa inscrie de trei ori. Steaua Rosie a marcat primul gol dupa 23’57 minute, apoi a inceput sa recupereze din diferenta preluand chiar conducerea cu 3’06 inainte de final. Sabadell a raspuns cu doua goluri consecutive si a trecut din nou in avantaj cand mai erau 46″ din joc, insa gazdele nu au cedat si au reusit egalarea prin Mateja Asanovic (foto) care a marcat cu 0″02 inainte de finalul partidei.

CHAMPIONS LEAGUE -TURUL III PRELIMINAR

Mansa I – 14 Octombrie 2017

Meciul A: CN MARSEILLE (FRA) – Jadran HERCEG NOVI (MNE) 6-7 (3-2, 1-1, 1-3, 1-1)

Meciul B: Spartak VOLGOGRAD (RUS) – OSC BUDAPESTA (HUN) 7-14 (3-4, 1-3, 1-4, 2-2)

Meciul C: AN BRESCIA (ITA) – Sintez KAZAN (RUS) 11-9 (3-1, 3-2, 4-2, 1-4)

Meciul D: Steaua Rosie BELGRAD (SRB) – CN SABADELL (ESP) 6-6 (0-0, 0-2, 2-2, 4-2)