A treia zi a Mondialelor de la Kazan a inceput cu meciul din grupa B dintre Olanda si Grecia. Dupa un joc foarte disputat, olandezele au reusit sa se impuna la limitacu 10-9. In sfertul trei Olanda fusese condusa cu 6-7 isi a intors rezultatul pe tabela de marcaj pana la ultima pauza, cu trei goluri consecutive (9-7). Protagonista meciului a fost portarul Laura Aarts, care a reusit sa pareze spre finalul intalnirii un penalty executat de Christina Tsoukala si a aparat apoi la urmatorul atac sutul Stefaniei Charalampidi reusind sa pastreze astfel avantajul minim fata de grecoaice. Cea mai buna marcatoare a partidei a fost olandeza Van der Sloot cu 4 goluri.
In al doilea meci al zilei, Australia a facut scor cu echipa Africii de Sud pe care a invins-o cu 19 la 1.

La fel ca si Olanda, Italia a obtinut de asemenea o victorie importanta dupa ce a trecut cu 10-9 de campioana olimpica, Statele Unite ale Americii. In ultimul sfert italiencele au avut un avantaj de trei goluri (10-7) SUA reusind sa revinsa in joc si sa se apropie la un singur gol. A fost insa mult prea tarziu pentru a mai schimba si rezultatul de pe tabela de marcaj.

Succes important si pentru Brazilia care a reusit s atreaca de Japonia cu 11-8 evitand astfel ultimul loc din grupa C.

In debutul sesiunii de dupa-amiaza China a trecut fara probleme de Franta, scor 13- 4 iar gazda mondialelor, Rusia a invins Ungaria cu 13 la 11. Sustinute de un public frenetic, rusoaicele au intors meciul in favoarea lor in ultimul sfert in care au punctat de 5 ori si au primit un singur gol.

Ultimele doua meciuri ale zilei au fost fara istoric. Favoritele Spania si Canada s-au impus categoric in fata Noii Zeelande si a Kazahstanului. Spania a trecut cu 23 la 2, iar Canada a castigat intalnirea cu 17 la 4.