Grecia a avut parte de un meci mult mai dificil decat se astepta Campionatului European.  Marea Britanie a reusit sa puna probleme serioase vicecampioanei europene reusind sa stea aproape timp de trei reprize. Inainte de ultima parte echipa antrenata de Konstantinos Vamvakaris se afla la egalitate cu Grecia (6-6). A cedat insa in ultimele 8 minute grecoaicele marcand de trei ori consecutive, in timp ce Marea Britanie a mai puctat o singura data.

Ziua a continuat cu succesul la 10 goluri obtinut de Italia in fata Frantei, scor 14-4. Rusia a trecut la limita de Spania (10-9) dupa un meci spectaculos.

Golul victoriei a fost marcat din penalty de Prokofyeva cu un minut inainte de fluierul final.  Ultimul joc al zilei a adus Victoria Olandei in fata reprezentativei tarii gazda cu 12 la 11. Cu 28 de secunde inainte de fluierul final, Klaassen a marcat pentru 12 la 10, pentru Ungaria fiind imposibil sa mai recupereze diferenta de doua goluri. A punctate o singura data prin Dora Kisteleki in ultima secunda de joc.