Pe reprize scorul a fost 3-2, 4-1, 3-2, 2-1

Tricolorii mici au reusit sa stea aproape de adversari doar in primele 8 minute ale partidei (3-2), apoi italienii au dominat repriza a doua si s-au desprins la 4 goluri pana la pauza mare (7-3). In a doua jumatate Italia a gestionat bine avantajul si chiar a marit diferenta la 6 goluri pana la finalul partidei obtinand o victorie clara in fata echipei noastre.

Italia a terminat pe primul loc in grupa B si s-a calificat direct in sferturile europenelor in timp ce Romania va intalni maine Rusia, in meciul pentru intrare in sferturi. Partida este programata de la ora 17.30 (ora locala)

ITALIA-ROMANIA 12-6 (3-2, 4-1, 3-2, 2-1)

Italia: Maurizi, Ciardi 2, F. Ferrero 1, Antonucci 2, Condemi, Gianazza, F. Turchini, Mezzarobba 1 pen, G. Di Martire 2, M. Di Martire 2, Narciso 1, Tartaro 1, Pinci. Antrenor: Di Cecca

Romania:  Serban Abrudan, Theodor Filotti, Raul Bindea, Vlad Gorea 1, Andrei Buda 1, Adrian Vlasceanu 1, Sebastian Oltean 1 pen, Matei Lutescu, Peter Kari, Nichita Ilisie, Silvian Colodrovschi 1, Francesco Iudean 1, Anatolie Elizarov. Antrenor: Cosmin Goina

Arbitri: Mebuke (Geo) si Stanojevic (Srb)

Superioritati numerice Italia 4/8 si Romania 2/5.

Penalty-uri: Italia 1/1, Romania 1/1