Sunt 14 ani de cand echipele din regiunea balcanica domina aceasta competitie, ultima reprezentativa care nu face parte din fosta Jugoslavie si care a castigat Liga Mondiala fiind Ungaria in 2004.

Echipa antrenata de Vladimir Gojkovic a fost condusa cu trei goluri de gazde in prima jumatate a meciului, la pauza mare scorul fiind 5-2 pentru Ungaria. Muntenegru a revenit insa in urmatoarele doua reprize si a egalat la 8 prin centrul Misic, apoi, dupa ce Mezei isi aduce inca o data echipa in avantaj, Marko Petkovic inscrie pentru 9-9

La loviturile de departajare stangacii” Vamos si Zalanki rateaza executiile, in timp ce muntenegrenii inscriu toate cele 4 penalty-uri.

Pentru Muntenegru este al doilea trofeu din istorie, dupa cel castigat in 2009, la Podgorica, in tmp ce Ungaria ramane cu medalia de argint (a 4-a per total).

Spania a obtinut medaliile de bronz, dupa ce a invins in finala mica pe Japonia cu 12 la 7. In celelalte partide din ultima zi a turneului de la Budapesta, Croatia a trecut de Australia cu 10 la 8 si a incheiat competitia pe locul 5 iar SUA a trecut de Kazakstan cu 9-3, in meciul pentru locurile 7-8.

World League – Super Final, Budapesta

Sambata 23 iunie

Finala

Ungaria – Muntenegru 11-13  (2-2, 4-2, 2-3, 1-2; 2-4)

Ungaria: V. Nagy, Angyal, K. Manhercz 2, Zalanki, Vamos 1, Mezei 1, D. Jansik, Ge. Kovacs 1, Erdelyi 2, Batori 2, Bedo, Pohl, Kardos. Antrenor. Marcz

Muntenegru: Lazovic, Dr. Brguljan, B. Banicevic, M. Petkovic 1, Vidovic, Dj. Radovic, M. Janovic 1, Djurdjic, A. Ivovic 3, Misic 3, Draskovic 1, Spaic, Kandic. Antrenor. Gojkovic

Arbitrii: Moller (Arg) si Adrian Alexandrescu (Rou)

Penalty-uri: Vamos aparat, A. Ivovic 9-10, Zalanki aparat, Djurdjic 9-11, Batori 10-11, Draskovic 10-12, Manhercz 11-12, Dr. Brguljan 11-13.