Pentru al patrulea an consecutiv, Montpellier si Marseille s-au intalnit in finala Campionatului francez, disputata in piscina Antigone din Montpellier.

Campioana en-titre, Marseille, a inceput mai bine meciul si condus cu un gol la prima pauza (2-3) pentru ca la jumatatea
meciului jucatorii lui Olivier Chandieu sa mareasca diferenta la patru goluri (3-7). In partea a doua Montpellier a aratat cu totul altfel, a  inceput sa joace mai bine si chiar a egalat la 7 pe tabela de marcaj. În ciuda  revenirii tot Marseille a fost cea care a fost in avantaj la ultima pauza (8-10).
Ultimul sfert a fost foarte disputat,  jucătorii lui Montpellier, sustinuti de un public frenetic, reusind sa egaleze din nou situatia pe tabela de marcaj. Mathieu Peisson a marcat cu șapte secunde inainte de fluierul final pentru 13-13. S-a ajuns astfel la loviturile de departajare.
Portarul lui Montpellier, Gabor Jászberényi, a parat primul penalty executat de cei de la Marseille. Jucatorii de la Montpellier au inscris in schimb de fiecare data, in timp ce de la Marseille, la ultimul penalty din seria de cinci, mingea este trimisa in bara. Finala este castigata de Montpellier care devine astfel campioana  Franței in 2014!

Turneul final al campionatului Frantei (Montpellier)

Semifinale

Vineri 6 iunie

Montpellier – Sète 11 – 4 (5-2, 20, 2-2, 2-0)

Nice – Marseille  8 – 10 (2-2, 1-3, 2-2, 3-3)

Finale

Sambata 7 iunie

Finala mica

Nice – Sète  7 – 8  (2-3, 0-1, 1-1, 4-3)

Finala

Montpellier – Marseille  17 – 16  (2-3, 1-4, 5-3, 5-3; 4-3)

Montpellier:  Mathieu Peisson 4,  Geoffrey Laux 3, Rémi Saudadier 2,  Andrija Vlahovic 2, Andres Aguilar Ramirez 1, David Heinrich 1.

Marseille: Miroslav Randic 4,  Nicolas Constantin Bicari 3, Alexandre Camarasa 2, Thibaut Simon 2, Logan Piot 1.

Penalty-uri: 14-13 Geoffrey Laux,  14-14 Guillaume Dino, 15-14 Andres Aguilar Ramirez, 15-15 Igor Kovacevic, 16-15 Andrija Vlahovic, 16-16 Thibaut Simon, 17-16 Thomas Pastry. Jucatorii de la Marseille au ratat primul si ultimul penalty.