Derby-ul etapei s-a jucat la Montpellier acolo unde campioana en-titre a primit vizita celor de la Nice. Dupa un meci foarte echilibrat, gazdele au obtinut o victorie la limita cu 11 la 10.  In ultima repriza, Nice a condus cu 9-10, dar David Heinrich, a reusit sa egaleze situatia pe tabela de marcaj cu 2 minute inainte de final si a adus chiar victoria prin golul marcat in ultima secunda

Tot in etapa a 8-a, Lille, echipa antrenata de Ladislau Balanov, a reusit sa obtina o victorie clara in fata celor de la Noisy, olandezul Robin Lindhout reusind o serie de patru goluri in doua minute care practic au decis jocul, de la 7-4 la 11-4 in repriza a treia. Noisy, care nu se afla intr-o situatie foarte buna inaintea intalnirii a cedat in finalul partidei cu 16 la 8. Dupa ce a cedat la un gol sau doua, Lille obtine in sfarsit a doua victorie in Pro A, in timp ce Robin Lindhout s-a instalat in fruntea clasamentului  golgheterilor. Intr-un alt meci, Marseille si-a consolidat pozitia de lider dupa succesul de acasa in fata lui Sète cu 17-8.