Nice a descis scorul in meciul de la  Marseille, dar gazdele au reactionat imediat si chiar au luat un avantaj comfortabil in primul sfert pe care l-au castigat cu 6-2. Avantajul de la prima pauza s-a inregistrat de altfel si la finalul partidei. Victoria obtinuta in runda a 20-a poate fi pentru Marseille un avantaj psihologic in  play-off unde cele doua echipe s-ar putea reintilni in semifinale. Liderul clasamentului, Montpellier, a plecat cu toate punctele de la Lille, unde a trecut destul de greu de echipa romanilor Ladislau Balanov si Dimitri Goanta, scor  13 – 10. Intr-un alt meci disputat sambata, Sète si-a asigurat locul in Final Four dupa ce a invins in deplasare pe Reims (13-16).