Turneul masculin de la Campionatul Mondial a inceput astazi la Kazan cu un succes clar al campioanei olimpice. Croatia a invins pe Canada cu 12 la 7. Un meci mult mai disputat a fost cel dintre Brazilia si China, cele doua echipe impartindu-si punctele dupa rezultatul de egalitate, scor 9-9.
Unul dintre cele mai interesante jocuri ale zilei le-a adus fata in fata pe Grecia si Italia. Dupa un prim sfert echilibrat (4-4), grecii au reusit sa se intre cu avantaj de un gol la pauza mare (7-6) si chiar au marit diferenta la trei goluri in sfertul trei (8-5). Italia insa nu a cedat si a echilibrat din nou jocul reusind sa egaleze (10-10). Golul victoriei a fost marcat de Christos Afroudakiscare a transformat un penalty cand mai erau trei minute de disputat din partida. Jucatoriii lui Sandro Campagna au avut de doua ori ocazia sa egaleze din nou dar Alex Giorgetti si Andrea Fondelli nu au reusit sa depaseasca apararea elenilor.

Sesiunea de dupa-amiaza a inceput cu intalnirea dintre Ungaria si Kazahstan pe care campioana mondiala a castigat-o categoric, scor 14-5. in timp ce  reprezentativa tarii gazda, Rusia a inceput cu o infrangere competitia fiind invinsa de Statele Unite cu 7 la 6.
In penultima confruntare gazduita de Arena adversare au fost Serbia si Muntenegru. Campioana europeana a dominat prima jumatate, la pauza mare avand un avantaj de trei goluri (6-3). Muntenegrenii s-au apropiat la un singur gol in sfertul al treilea (7-6), dar echipa lui Dejan Savic a fost in continuare la controlul jocului, Dusan Mandic si Andrija Prlainovic refacand diferenta pe tabela de marcaj. Serbia a pastrat avantajul de trei goluri pana la final, obtinand prima victorie la mondiale.

Ziua s-a incheiat cu succesul inregistrat de Australia in fata Japoniei cu 10 la 4.