In prima semifinala a turneului Final Four gazduit de bazinul Gruz, din Dubrovnik, Mladost a invins formatia muntenegreana Jadran Herceg Novi cu 14 la 12, dupa ce a fost condusa cu trei goluri. Capitanul echipei nationale, Cosmin Radu a marcat un gol in aceasta partida.

Jadran Herceg Novi a inceput meciul foarte bine si a condus cu 2 la 0 prin reusitele lui Vlado Popadic. De altfel, muntenegrenii au condus jocul timp de 22 de minute, avand chiar si un avantaj de trei goluri pe tabela de marcaj (6-3, 7-4, 8-5, 10-7). Mladost a revenit in joc in repriza a treia cand s-a apropiat la un gol de adversari (7-8 si 9-10) si a egalat la 10 cu  71 de seunde inainte de ultima pauza prin Lovre Miloš.

Cosmin Radu a inscris primul gol al ultimului sfert si si-a adus echipa in avantaj pentru prima data dupa 27 de minute de joc. Averka a egalat la 11 dupa care Mladost s-a desprins la doua goluri prin reusitele lui Luka Bukic. Averka a mai inscris o data pentru Jadran dar tot Luka Bukic a marcat al 7-lea sau gol si a stabilit scorul final al partidei, 14-12 pentru Mladost.

Cea de-a doua semifinala a fost dominata de Jug, echipa gazda castigand la pas intalnirea cu Jadran Split, cu 19-11.

Startul partidei a fost destul de echilibrat: a fost 1-1 dupa primul minut si 3 la 2 pentru Jug la jumatatea primului sfert. Apoi gazdele s-au desprins si au condus cu 5 la 2 dupa repriza intai si 9-4 la pauza mare. Avantajul s-a pastrat si in a doua jumatate a meciului, ba chiar Jug a condus si cu 10 goluri (18-8). Pe finalul partidei Jug a redus ritmul de joc si a dat posibilitatea echipei din Split sa mai reduca din diferenta de pe tabela de marcaj

Jug si Mladost vor lupta pentru trofeu in aceasta seara de la ora locala 20:00.

Va fi a treia finala consecutiva dintre Jug si Mladost. In urma cu doi ani, Jug s-a impus cu 15-8, in timp ce Mladost a castigat trofeul in editia trecuta dupa o victorie la limita (13-12).