Jug a dominat clar prima partida disputata miercuri la Dubrovnik. Dupa un prim sfert echilibrat, jucatorii lui Vjeko Kobešćak s-au desprins de adversari pana la pauza mare (6-2). Primorje a reusit sa revina in joc in sfertul al treilea, cand s-au apropiat la un gol (6-5) insa imediat Jug a reactionat si a punctat de doua ori (8-5). Diferenta de trei goluri s-a pastrat pana la final dupa ce ambele echipe au punctat de cate patru ori in ultima repriza. Cosmin Radu a marcat 2 goluri in aceasta partida si a obtinut alte 8 eliminari insa prestatia lui nu a putut impiedica esecul echipei sale. Protagonistul primei confruntari a fost insa Xavi Garcia, care a marcat nu mai putin de 5 goluri pentru Jug.

In meciul doi,  disputat la Rijeka, Jug a reusit sa se impuna cu 7-5. Timp de trei reprize, partida a fost echilibrata, insa echipa lui Kobešćak a gestionat mai bine finalul, in ultimele 8 minute ale partidei inscriind de doua ori fara sa primeasca vreun gol. Formatia din Dubrovnik mai are nevoie de o singura victorie pentru a intra in posesia titlului national. Meciul trei al finale este programat la data de 4 mai.