Formatia lui Ivan Asic a condus cu 5 la 0 la jumatatea reprizei a doua insa gazdele au recuperat trei goluri din diferenta pana la pauza mare (3-5). Primorje s-a vazut chiar egalata la sfarsitul sfertului trei (6-6), echilibrul mentinandu-se pana la finalul timpului regulmentar de joc dupa ce ambele echipe au mai inscris cate un gol. La penaltyuri doua momente controversat au decis invingatoarea. La a doua lovitura de departajare, Petar Muslim s-a indreptat spre locul de executie dar dupa parerea arbitrului pozitia nu era corecta, a intarziat sutul iar penalty-ul sau a fost anulat. Muslim apoi a aruncat mingea in directia arbitrului si a fost eliminat. A urmat penalty-ul lui Nikola Janovic, care a avut de asemenea probleme la pozitionare dar el a reusit sa transforme lovitura. ceea ce a atras proteste;e din tabara lui Primorje. Ultimul penalty marcat a fost cel al lui Paulo Obradovic care a inschis tabela la 12-11 pentru Jug. Scorul general a devenit astfel 2-2 in finala campionatului Croatiei iar meciul decisiv se va jucaambata la Rijeka.

Campionatul Croatiei
Play-off

Finala

Meciul 4

Miercuri 20 Mai:

Jug CO Dubrovnik – Primorje EB Rijeka 12-11 (0-2, 3-3, 3-1, 1-1; 5-4)

Jug: Nikola Janovic 3, Aaron Younger 3, Miho Boskovic 2, Paulo Obradovic 2, Nicolas Constantin-Bicari, Marko Ivankovic.

Primorje: Marko Elez 3, Sandro Sukno 2, Petar Muslim 2, Andelo Setka 2, Damir Buric, Cosmin Radu.

Penalty-uri: Marko Elez (P) 7-8; Miho Boskovic (J) 8-8; Petar Muslim (P) -; Nikola Janovic (J) 9-8; Sandro Sukno (P) 9-9; Marko Ivankovic (J) 10 – 9; Damir Buric (P) 10-10;  Aaron Younger (J) 11-10; Andelo Setka (P) 11-11; Paulo Obradovic (P) 12-11.