Favorita in meciul cu Slovacia, vicecampioana olimpica avea nevoie de o victorie pentru a spera in continuare la o prezenta in Super Final, dar gazdele nu s-au lasat invinse foarte usor si au pus destule probleme. Slovacia a condus cu 4-2 dupa primul sfert, si chiar cu 6-5 si 8-7 inainte ca italienii sa intre in joc. Echipa pregatita de Alessandro Campagna a trecut la conducere pe tabela de marcaj, avand chiar trei goluri in fata (10-13 si 11-14), dar  slovacii au revenit si s-au apropiat la un singur gol de adversari, in ultimul sfert. Italia s-a impus in cele din urma la limita, cu 14 la 13. Alex Giorgetti (foto) a fost cel mai bun marcator de la oaspeti, cu cinci reusite, in timp ce pentru slovaci, centrul Lukas Seman a marcat de patru ori. Celelalte meciuri din preliminariile europene sunt programate peste doua saptamani. Printre jocurile ce se vor desfasura la data de 15 aprilie este si Muntenegru – Germania, cu o victorie vicecampionii mondiali calificandu-se la turneul final.

Alex Giorgetti

FINA Men’s World League 2013-2014

Runda a 6-a:

Marti 1 Aprilie:

Slovacia – Italia 13-14 (4-2, 3-5, 2-4, 4-3)

Slovacia: Lukáš Seman 4, Jozef Hrošík 3, Martin Kolárik 2, Tomáš Brúder, Marek Tkáč, Juraj Zaťovič, Martin Mravík.

Italia: Alex Giorgetti 5, Matteo Aicardi 3, Fabio Baraldi 2, Stefano Luongo 2, Pietro Figlioli, Vicenzo Renzuto Iodice.

Marti 15 Aprilie:

Grupa A

20.00: Serbia – Rusia – Kragujevac (Serbia)

Clasament: 1. Serbia 3 – 9 puncte; 2. Rusia 3 – 3; 3. Romania 4 – 3

Grupa B

19.00: Ungaria – Croatia –  Pecs (Ungaria)

Clasament: 1. Ungaria 3 – 8 puncte; 2. Grecia 4 – 5; 3. Croatia 3 – 2

Grupa C

19.00: Germania – Muntenegru – Krefeld (Germania)

Clasament: 1. Italia 6 – 15 puncte; 2. Muntenegru 5 – 12 puncte; 3. Slovacia 6 – 3; 4. Germania 5 – 3

Serbia si Ungaria sunt calificate la turneul final.

Turneul Intercontinental al Ligii Mondiale, la care vor participa reprezentativele din America, Asia, Africa si Oceania este programat la Shanghai (CHN) in perioada 26 Mai – 1 Iunie 2014: