Steaua si-a asigurat prezenta in finala Superligii dupa o noua victorie clara in fata formatiei Corona Sportul Studentesc. Gazdele au deschis scorul prin Andrei Balakirev, dupa care jucatorii lui Andrei Iosep au trecut treptat la conducerea partidei. Dupa 8 minute de joc au condus cu 3 la 1 si si-au dublat avantajul la pauza mare (3-7). Ros-albastrii au continuat sa domine jocul si in a doua jumatate, primind din partea „studentilor” doar 4 goluri in ultimele 16 minute ale partidei, punctand in schimb de 7 ori.

Pentru Sportul au  marcat Vlad Georgescu (3), Andrei Draghici, Zurab Rurua, Nino Blazevic si Andrei Balakriev,  in timp ce golurile stelistilor au fost reusite de Dorde Filipovic (2), Andrei Busila (2), Nikola Murisic (2), Daniel Robu (2), Adria Delgado (2), Alexandru Ghiban, Dimitri Goanta, Codrin Cotrau si Iulian Radoi.

Corona Sportul Studentesc va juca mai departe pentru medaliile de bronz, cu Dinamo, echipa care a fost invinsa in cealalta semifinala de CSM Digi Oradea, cu 3 la 0 la general.

Steaua va lupta pentru un nou titlul national cu CSM Digi Oradea. Finala se va juca, la fel ca şi semifinalele, după regula cel mai bun din cinci meciuri, primele două fiind programate în bazinul Stelei, următoarele două la Oradea, iar un eventual meci decisiv va avea loc tot la Bucureşti, deoarece Steaua a terminat sezonul regulat pe primul loc.