Serbia si Ungaria au terminat la egalitate 13-13 in primul meci al turneului olimpic masculin de polo. Filip Filipovic si-a salvat echipa de la o infrangere el inscriind cu 4 secunde inainte de fluierul final, din superioritate numerica, pentru 13-13.

Favorita principala la castigarea titlului olimpic a simtit din plin presiunea si s-a vazut dominata de Ungaria in primele 20 minute ale partidei  Alta data principala arma a sarbilor in joc, apararea a fost cea care nu a functionat si a dat ocazia ungurilor sa  se distanteze pe tabela de marcaj.  Vamos a inscris pentru o diferenta de +2, din superioritate, la finalul primei reprize care a fost si cea mai spectaculoasa (3-5). In repriza a doua tinerii  Manhercz si Zalanki au iesit la rampa si si-au adus echipa la trei goluri in fata adversari (7-4 si 8-5), pentru ca Gabor Kis sa stabileasca scorul la pauza mare (9-6).  La reluarea jocului, Hosnyanszky o duce pe Ungaria la +4, dupa ce il invinge pe Gojko Pijetlovic, abia intrat in poarta Serbiei. in locul lui Brane Mitrovic. Meciul insa nu avea insa sa fie decis. Serbia continua sa nu strauceasca dar reuseste sa revina in joc si sa egaleze la 12 prin  Filipovic cu 3’08’’ inainte de final. Vamos o readuce pe Ungaria la conducere pe tabela de marcaj, dar sarbii nu au cedat si cu 4’’ inainte de fluierul final Filipovic il invinge pe Attila Decker (intrat in poarta Ungariei in locul lui Nagy) dupa o superioritate numerice. Scor final 13-13.