Penultima etapa a sezonului regulat din Ungaria le-a adus fata in fata, la Budapesta, pe Vasas si Szeged, un meci fara mare miza, dupa ce ambele echipe si-au asigurat locul intre primele patru echipe inca din runda precedenta. Jocul a fost insa foarte disputat, cu destule rasturnari de scor. Gazdele au condus in primul sfert cu 3 la 0, dar Csaba Kiss si Márton Szivós au redus din handicap, dar Vasas a mai punctat o data pina la finalul reprizei. In sfertul al doilea echipa oaspete chiar a reusit sa egaleze pe tabela de marcaj (4-4), insa tot formatia din Budapesta a intrat cu avantaj la pauza mare (6-5). Ba chiar la finalul celei de-a treia reprize Vasas a condus cu 9 la 7. Oaspetii au revenit spectaculos in ultima parte. Mai intii, Juhász a redus din diferenta, pentru ca Marton Szivós, cu cel de-al treilea sau gol, sa egaleze cu 4 minute inainte de finalul jocului (9-9). Chiar dupa inscrierea golului, internationalul ungur a acuzat dureri in piept (ceea ce ulterior s-a dovedit a fi  preinfarct). Cu trei minute inainte de final, centrul Lukas Seman a marcat golul victoriei pentru Szeged. Tot in runda a 25-a,  Debrecen a cedat la limita intalnirea de pe teren propriu cu FTC, scor 5-6, desi la jumatatea meciului a fost la conducere pe tabela de marcaj cu un gol (4-3). Intr-un alt meci, PVSK nu a contat prea mult in fata liderului, Szolnoki Dózsa-KÖZGÉP. Formatia antrenata de Istvan Kovacs a condus dupa doua reprize cu 6 la 0, in a doua jumatate inscriind alte 8 goluri, in timp ce oaspetii au punctat doar de trei ori. Internationalul sarb Stefan Mitrovic a punctat de trei ori pentru gazde si a ajuns la cota 75 in topul golgheterilor. Aflata la doua [uncte in spatele celor de la Szolnok, campioana en-titre, Eger, a castigat, doar la un gol, meciul din deplasare de la BVSC-Zugló (11-12)