Partida, disputata in bazinul Tolea Grintescu din Complexul Sportiv Dinamo, a avut parte de un start echilibrat, ambele echipe inscriind cate trei goluri in prima repriza. Apoi, in sfertul al doilea, jucatorii lui George Georgescu au inscris de trei ori consecutiv reusind sa se desprinda de adversari. Rurua a redus din diferenta insa Alex Matei a marcat din om in plus si a stabilit scorul la pauza mare (7-4).

„Studentii” au controlat sfertul al treilea reusind sa se apropie la un pas de Dinamo (7-6), dar cu 8 secunde  inainte de pauza, Alex Matei a inscris pentru echipa sa (8-6), care apoi a dominat repriza a patra, inscriind de 5 ori si primind doar doua goluri. S-a terminat 13-8 pentru formatia clubului din Soseaua Stefan cel Mare, care termina astfel sezonul pe locul trei, in timp ce Corona Sportul Studentesc ocupa la finalul campionatului locul al 4-lea.

George Georgescu (antrenor Dinamo): „A fost un meci extraordinar facut de toti baietii. Din pacate am ajuns la al 5-lea meci aceasta finala. De ce spun din pacate, pentru ca din punctul meu de vedere trebuia sa terminam in trei meciuri aceasta confruntare. Asta este, bine ca am castigat locul trei. E clar ca sunt fericit. Acesta a fost obiectivul clubului Dinamo si al nostru, al staff-ului. Sper pe viitor sa putem sa tragem si noi la titlu.”

Echipa din Şoseaua Ştefan cel Mare s-a impus pe teren propriu cu 9-8 în primul meci, Sportul l-a câştigat cu 12-10 pe al doilea, după penalty-uri, apoi la Brasov, Dinamo a învins cu 12-6, iar Sportul a obţinut victoria cu 9-3, în meciul patru.