Jucatori lui Dejan Stanojevic au inceput mai bine meciul si au deschis scorul prin Cosmin Radu. Franta a egalat prin Igor Kovacevic dintr-o superioritate numerica, insa echipa noastra a preluat din nou conducerea dupa reusita lui Tiberiu Negrean. In sfertul al doilea Romania prin dubla lui Negrean, care mai intii a transformat un penalty apoi a inscris al treilea sau gol in poarta aparata de Remi Garsau. in schimb, Marius Tic a inchis poarta tricolorilor care s-au distantat la 3 goluri pe tabela de marcaj la pauza mare (4-1).

In a doua jumatate a meciului Franta a echilibrat jocul. Ugo Crousillat a inscris primul gol din sfertul al treilea  in timp ce Tudor Fulea a refacut diferenta de trei goluri dupa o superioritate numerica (5-2).

Ultimele 8 minute de joc au inceput cu un nou gol al lui Tiberiu Negrean, dar francezii au reactionat prin Remi Saudadier, din superioritate numerica 6-3. In ultimul minut de joc Tudor Fulea a punctat pentru 7-3 cu un gol din om in plus, iar Igor Kovacevic a inscris ultimul gol al meciului tot din om in plus.

Romania va intalniin urmatorul meci gazda turneului si vicecampioana mondiala, Ungaria, care a trecut de Georgia cu 16-5. Partida va incepe la ora 21.00, ora Romaniei.

Europa Cup

Keskemet – Ungaria

Grupa A

Romania – Franta 7-4 (2-1, 2-0, 1-1, 2-2)

Romania: Marius Tic, Cosmin Radu 1, Tiberiu Negrean 4 (1 pen), Tudor Fulea 2, Robert Gergelyfi, Andrei Prioteasa, Daniel Teohari, Mihnea Chioveanu, Andrei Cretu, nicolae Oanta, Alexandru Ghiban, Vlad Georgescu, Raul Gavris. Antrenor: Dejan Stanojevic

Franta: Remi Garsau, Remi Saudadier 1, Igor Kovacevic 2, Logan Piot,Enzo Khasz, Mathias Olivon, Ugo Crousillat 1, Guillaume Dino, Mehdi Marzouki, Charles Canonne, Pierre Frederic Vanpeperstraete, Thomas Vernoux, Hugo Fontani. Antrenor: Nenad Vukanic

Arbitrii: Voevodin (Rus) si L. Bianco (Ita)

Superioritati numerice: Romania 5/2  si  Franta 7/3

Penalty-uri: Romania 1/1

Nota: In minutul 0’12 din repriza a 4-a, Andrei Cretu a fost eliminat cu drept de inlocuire.

Ungaria – Georgia 16-5  (6-0, 4-1, 5-1, 1-3)