Trei echipe sunt inca neinvinse la Cupa Mondiala de la Berlin. Reprezentativa gazdelor, Germania, campioana olimpica, Serbia si campioana mondiala, Croatia au cate 4 puncte fiecare dupa primele doua runde din grupe.

Dupa ce a produs surpriza in prima zi, invingand Ungaria, Germania a trecut de Japonia cu 14-9. Nu a fost insa o victorie obtinut usor. Niponii au condus cu 5-3 in sfertul al doilea, insa gazdele au intors rezultatul pana la pauza mare (6-5). Diferenta de un gol s-a pastrat si la finalul reprizei a doua, dupa ce ambele echipe au marcat cate 3 goluri fiecare. Germania s-a desprins in ultima parte cu o serie de 4 goluri consecutive 13-8, apoi fiecare echipa a mai punctat o data.

Ziua a doua a turneului a inceput cu partida dintre Ungaria si Australia, ungurii obtinand prima victorie la Cupa Mondiala dupa un meci foarte disputat. Ungaria a condus cu 6-3 la mijlocul reprizei a treia si 9-6 la ultima pauza, dar Australia nu a cedat si s-a apropiat la un gol de adversari (9-8). Puteau chiar termina la egalitate daca Edwards nu rata din situatie de om in plus cu 5 secunde inainte de fluierul final.

Serbia a obtinut o victorie clara in fata Statelor Unite. Americanii au deschis scorul insa jucatorii lui Dejan Savic au trecut repede la conducerea jocului dupa ce au punctat de 5 ori consecutiv. Serbia a condus cu 6-3 dupa primul sfert apoi a dominat si urmatoarele doua reprize, in sfertul al treilea avand un avantaj de 8 goluri (12-4). SUA a castigat ultimul sfert fara sa puna insa in pericol victoria Serbiei.

Campioana mondiala Croatia a castigat la scor meciul cu Africa de Sud (25-2) si joaca impotriva Serbiei pentru primul loc in grupa.

Cupa Mondiala

Berlin 11-16 septembrie

Ziua a 2-a

Grupa A

AUSTRALIA 8-9 UNGARIA(2:3, 1:2, 3:4, 2:0)

Australia: Campbell 2, Younger 2, Howden 2, Edwards, A. Ford.
Ungaria: Manhercz 4, Kovacs 3, Zalnaki 2.

GERMANIA – JAPONIA 14-9 (3:4, 3:1, 3:3, 5:1)

Germania: Eidner 4, Real 2, Strelezkij 2, Stamm 2, Cuk 2, Reibel, Restovic.
Japonia: Arai 3, Adachi 2, Okawa 2, Koppu, Inaba.

Clasament: 1. Germania 2 – 4; 2. Ungaria 2 – 2; 3. Australia 2 – 2; 4. Japonia 2 – 0

Grupa B

SERBIA – SUA 14-8 (6:3, 3:1, 3:0, 2:4)

Serbia: Mandic 5, Subotic 3, V. Rasovic 2, Stojanovic 2, Lazic, Randjelovic,
SUA: Bowen 2, Stevenson 2, Irving 2, Hallock, Carnigla.

CROATIA – AFRICA DE SUD 25-2 (7:1, 6:1, 5:0, 7:0)

Croatia: Basic 9, Milos 5, Vrlic 3, Setka 2, Fatovic 2, Loncar, Benic, Vukicevic, Buslje.
Africa DE sUD: Rodda, Prout.

Clasament: 1. Croatia 2 – 4; 2. Serbia 2 – 4; 3. USA 2- 0; 4. Africa de Sud 2 -0