Surpriza mare in prima zi de la Cupa Mondiala. Gazda turneului, Germania a reusit sa invinga Ungaria, venita la Berlin cu echipa intinerita. Chiar si asa echipa lui Tamas Marcz era favorita in meciul din grupa A.

Ungaria a controlat jocul in mare parte. A condus cu 6 la 4 la pauza mare si parea ca se indreapta spre o victorie la pas. Germania insa a dominat a doua jumatatea a intalnirii preluand chiar conducerea in ultimul sfert (9-8). Ungaria a egalat la 9 apoi gazdele au punctat de trei ori consecutiv, scorul pe tabela de marcaj aratand 12-9 cand mai erau 45 de secunde din joc. Pana la fluierul final Ungaria nu a reusit sa inscrie decat o singura data astfel ca Germania a obtinut prima victorie la Cupa Mondiala.

In al doilea meci din grupa B, Australia a trecut de Japonia cu 14-6 si s-a instalat pe primul loc in clasament.

Detinatoarea titlului Serbia, a trecut fara probleme de Africa de Sud, in meciul de debut din grupa A. Sosita la Berlin cu o echipa foarte tanara, Serbia s-a impus cu 21 la 3, Gavril Subotic fiind cel mai bun marcator al partidei, cu 6 goluri.

Campioana mondiala, Croatia a intalnit in primul meci de la Berlin pe SUA. Favoriti la castigarea trofeului, croatii au avut un avantaj de trei goluri la jumatatea partidei (6:3). SUA a revenit in sfertul al treilea si s-a apropiat la un singur gol (7-6) dar Croatia s-a desprins din nou, la 4 goluri de adversari (10-6), si a controlat jocul pana la final impunandu-se cu 15-10.