Meciul a avut un start echilibrat, la finalul primelor 8 minute de joc scorul fiind egal 3-3. Jug a luat un mic avantaj la pauza mare dupa reusita lui Felipe Perrone, care a transformat un penalty (4-3). La reluarea jocului Jug s-a desprins la doua goluri si se parea ca se indreapta spre un succes linistit insa Paula Obradovic a fost eliminat fără drept de inlocuire dupa ce a lovit un adversar si Primorje a beneficiat de patru minute de om in pplus. Echipa lui Ivan ASIC nu a profitat insa de acest avantaj si a punctat o singura data prin Ante Vukicevic. In schimb, Felipe Perrone a marcat din nou pentru Jug, stabilind scorul inainte de ultima repriza (6-4). Ceea ce nu a reusit Primorje in om in plus, a facut-o cand fortele in apa au fost echilibrate: a egalat de doua ori pe tabela de marcaj (6-6 si 7-7). Vrlic a profitat insa de o greșeală in apararea celor de la Primorje si a dus scorul la 8-7, apoi, cu 1’27” inainte de final, Perrone a transformat un nou penalty, in timp ce Loncar a marit avantajul la trei goluri pentru Jug. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Cosmin Radu (10-8) cand mai erau 23 secunde de jucat. Scor final 10-8 pentru Jug care sarbatoreste castigarea celui de-al 52-lea trofeu din istoria clubului.