Doua reprize a rezistat Dinamo in confruntarea de astazi cu vicecampioana Romaniei, la pauza oaspetii avand un singur gol in fata alb-rosilor (3-4). Fara cativa dintre jucatorii de baza (Enescu – suspendat, Vrânceanu -accidentat şi Alex Simion – încă nerefăcut), gazdele nu au mai reusit sa tina pasul cu oradenii. Jucatorii lui Kalman Kadar s-au distantat la trei goluri dupa sfertul al treilea avantaj pe care l-au pastrat pana la finalul intalnirii.

Pentru Dinamoau marcat Alex Matei, Cristian Călin, Radu Buică, Alex Sfârle şi Constantin Marian, in timp ce golurile orădenilor au fost reusite de Tiberiu Negrean (3), Andrei Prioteasa (2), Nikola Radjen (2) şi Ramiro Georgescu.

Dinamo va juca mai departe pentru medaliile de bronz, cu învinsa din cea de-a doua semifinala in care se intalnesc Corona Sportul Studentesc şi Steaua Bucuresti.

Al treilea meci al seriei dintre cele doua formatii se va disputa astazi, la Brasov,  de la ora 17,30. Campioana en-titre, Steaua, a câştigat primele două meciuri ale seriei, cu 13-8 şi 17-9.

Semifinalele se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.