Meciul a avut un start echilibrat, oaspetii inscriind primii dupa mai bine de 5 minute de joc prin Velotto. Tiberiu Negrean a transformat un penalty si a adus egalarea pe tabela de marcaj insa italienii au trecut din nou la conducere dupa ce Campopiano a punctat cu o secunda inainte de pauza (1-2). In repriza a doua jucatorii lui Kalman Kadar s-au aparat foarte bine in timp ce in atac au reusit o serie de trei goluri prin Diaconu, Prioteasa si Mihnea Gheorghe stabilind scorul la pauza mare (4-2). Formatia din Napoli a recuperat un gol din diferenta inainte de ultima repriza (6-5), insa vicecampioana Romaniei a dominat categoric ultimele 8 minute de joc. A reusit prima data sa se distanteze la 4 goluri prin golul lui Negrean marcat cu 4’51’’ inainte de final (9-5) apoi Velotto a punctat pentru 9-6, pentru ca acelasi Negrean – omul meciului- sa duca scorul la 10-6 pentru CSM. Oaspetii au mai punctat o data prin Esposito iar Diaconu a stabilit scorul final11-7 pentru CSM Digi Oradea care face astfel un pas important spre semifinalele competitiei. Mansa a doua a sferturilor de finala este programata la data de 10 decembrie.