CSM si OSC au mers cap la cap în prima jumătate a meciului, cu un avantaj minim pe tabela de marcaj la pauza mare pentru unguri (5-4).In sfertul al treilea oaspeții s-au desprins insa la patru goluri pe tabela de marcaj (4-8) diferenta fiind greu de remontat de catre orădeni. Jucatorii lui Kalman Kadar nu au reușit decât să reducă doua goluri din diferență de pe tabela de marcaj, scorul final fiind 7-9. OSC pleaca acum cu prima sansa la calificarea in grupele Ligii Campionilor. Partida retur, este programată pentru 17 octombrie, la Budapesta.

Cel mai bun marcator de la campioana României a fost Mihnea Chioveanu (3 goluri), in timp ce pentru oaspeti Ferenc Salamon si Bence Batori au inscris si ei cate 3 goluri.

Dacă va rata calificarea în grupele Ligii Campionilor, echipa antrenată de Kalman Kadar, va continua sa joace în sferturile LEN Euro Cup.

CSM Digi Oradea – OSC Budapesta 7-9 (2-3, 2-2,1-3, 2-1)

CSM Digi: Gojko Pijtelovic, Roland Szabo, Tiberiu Negrean 2, Dusan Marković, Mihnea Chjoveanu 3, Alex Popoviciu 1, Ramiro Georgescu, Vojislav Čupić, Andrei Cretu 1, Gheorghe Dunca, Mihnea Gheorghe, Bogdan Remes, Dorin  Cretu. Antrenor Kalman Kadar

OSC: Bisztritsan David, Batori Bence 3, Nemet Toni, Juhasz Zsolt, Gabor Kovacs 1, Gabor Hegedus, Kevin Graham 1, Ferenc Salamon 3, Miklos Gor-Nagy, Erik Bunschuh, Drasko Brguljan 1, Botond Barabas. Antrenor: Vincze Balazs