Gazdele au fost primele care au inscris in meciul de la Split, oradenii replicand prin Mihnea Gheorghe. Echilibrul s-a mentinut pana spre finalul primei parti, cand Mornar a beneficiat de un penalty transformat de Buha (4-3). Pana la jumatatea meciului croatii au dublat diferenta, fara ca jucatorii lui Kalman Kadar sa inscrie vreun gol (5-3). La reluarea intalnirii, oradenii au redus din diferenta dar formatia din Split a punctat de trei ori consecutiv distantandu-se la patru goluri de campioana Romaniei (8-4). CSM a mai punctat o data prin Gheorghe Dunca stabilind scorul inainte de ultima repriza. In sfertul patru Tiberiu Negrean a redat sperante echipei oradene dupa ce a punctat pentru 8-6, dar gazdele au refacut avantajul de trei goluri pe tabela de marcaj ba chiar s-au distantat la cinci goluri pana la fluierul final.

Manşa secundă a sferturilor de finală va avea loc la data de 16 decembrie la Oradea.

Mornar Split – CSM Digi Oradea 14-9 (4-3, 1-0, 3-2, 6-4)

Morcar: Kačić, Čagalj, Gluhaić 2, Goreta 2, Ćalić 1, Butić, Lozina, Buha 3, Visković 2, Burić 3, Dužević 1, Pejković, Šparada.

Digi Oradea: Pijetlovic, Szabo, Negrean 2, Markovic, Chioveanu 2, Popoviciu, Kovacs, Cupic 2. Cretu, Gheorghe Dunca 2, M.Gheorghe 1, Remes, Dorin Cretu: Antrenor: Kalman Kadar

Arbitrii: Fabio Collantoni (Italia) si  Arkadiy Voevodin (Rusia)